13 Gusht 2020

OSBE hap qendrën për mbështetje të studentëve në Graçanicë

Prishtinë, 13 tetor  – Misioni i OSBE-së në Kosovë, Universiteti i Mitrovicës (UM), dhe OJQ Qendra për Paqe dhe Tolerancë do të hapin nesër një qendër për mbështetje të studentëve në Graçanicë. Qëllimi i qendrës është që të sigurojë mbështetje për rreth 250 studentë në kampusin e UM-së në Graçanicë duke iu ndihmuar atyre që të kenë qasje në resurset online, organizojnë ngjarje e grupime studentore si dhe të diskutojnë për mundësitë e ardhshme për karrierë.

Përveç kësaj, qendra do t’iu ofrojë studentëve këshilla për karrierë që t’iu ndihmojë atyre të arrijnë potencialin e plotë dhe të korrin përfitimet maksimale nga arsimimi i tyre.

Në ceremoni do të marrin pjesë përfaqësues nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, OJQ Qendra për Paqe dhe Tolerancë, zyrtarë të universitetit, dhe anëtarë të shoqërisë civile.

Misioni i OSBE-së në Kosovë tashmë e ka themeluar një qendër të ngjashme për këshilla për karrierë për studentët e Universitetit 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)