11 Dhjetor 2018

ORCA: Vendimi i gjykatës ndaj Admovere, cenzurë absurde

Prishtinë, 12 nëntor - ORCA është e zhgënjyer me vendimin e gjykatësit Adnan Konushevci i cili ka urdhëruar organizatën Admovere dhe Shkëlzen Gashin drejtues të kësaj organizate, që ta tërheqin nga qarkullimi përkohësisht pjesën e raportit që flet për plagjiaturën e Mejdi Bektashit, profesor në Fakultetin Juridik, si dhe i ka urdhëruar që të mos flasin më publikisht për rastin, deri në një vendim tjetër të gjykatës.

ORCA shpreh habinë se si u bë i mundur një vendim i tillë i cili ndalon nga qarkullimi pjesën e raportit e cila i referohet në tërësi një artikulli të gazetës Express të vitit 2007 me titull “Shumë Plagjiaturë”, ndërkohë që ndaj medies në fjalë kurrë nuk është ushtruar padi për këtë rast, ndërkaq për artikullin në fjalë nuk ka asnjë padi apo vendim gjykate se përbën shpifje. Është e pakuptimtë që gjykata ta urdhërojë një organizatë ta tërheqë nga qarkullimi përkohësisht një artikull, burimi i të cilit nuk i nënshtrohet asnjë mase restriktive.

ORCA është e shqetësuar për numrin e madh të gabimeve drejtshkrimore të aktvendimit të gjykatës dhe për joprofesionalizmin përmbajtësor të saj, ndërkaq mbetet e paqartë çka me të vërtetë ka sjellë deri te ky vendim absurd cenzurues.

Vendime të tilla të cenzurës, të cenimit të drejtpërdrejtë të fjalës së lirë, janë të papranueshme dhe ORCA me padurim po e pret vendimin e gjykatës së apelit pas ankesës që do ta ushtrojë Admovere.

Me këtë rast ORCA porositë të gjithë ata që mund të jenë entuziazmuar me idenë se kanë arritur të na heshtin, duke iu bërë të ditur se lufta kundër korrupsionit dhe cenimit të integritetit akademik sapo ka filluar dhe se kjo luftë do të ketë vetëm një fitues: të vërtetën - për të gjitha rastet e plagjiaturave, avancimeve të dyshimta, ngacmimeve seksuale dhe të gjitha formave të tjera të korrupsionit në institucionet publike të vendit tonë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2018 - Organi Shqyrtues i Prokurimit fillon me transmetim të drejtpërdrejtë “live stream” të sesioneve të tij, një hap ky në drejtim të një qasjeje më transparente nga ana e këtij institucioni. (Zyra e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ish-Banka e Lubjanës, kati i 5-të, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin legjislativ”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe Komuna e Gjakoves hapin Librin e Zisë, në nderim të Presidentit George H.W. BUSH. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në Komunën e Rahovecit. (Rruga kryesore në fshatin Zaqisht të Rahovecit, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, do të diskutojë me nxënësit e shkollave të mesme me temë "Të mbështesë ndryshimin kulturor: roli i gjeneratave të reja për formësimin e vlerave të së nesërmes".  (Kafiteria Dit' e Nat', ora 10:00)

- Kompania vendore 'Produktet Natyrale të Kosovës' organizon ceremoninë e inaugurimit të linjës së re me teknologji të avancuar për përpunimin e farave të kungullit. (Fabrika 'Produktet Natyrale të Kosovës' në fshatin Loxhë në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës të mbajë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat. (Zyret te BSPK, së ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ngjarjen vjetore të shpërblimeve në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që financohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Mbahet tryeza në të cilën do të diskutohet për pakon ligjore kundër korrupsionit, si dhe për punën e institucioneve të drejtësisë në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Asociacioni i Arkitektektëve të Kosovës dhe Komunës së Gjilanit bën prezantimin e “Bienales së Arkitekturës 2018”, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit dhe arkitektët në nivel Kosove dhe ata regjional. (Gjilan, ora 13:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për shtyp me temë “Standardizimi i produkteve vendore: Shpërndarja dhe shitja e standardeve. (Resource Center Kosovo, në lagjen Pejton, në zyre të Forumit për Iniciativa Qytetare, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të organizoj tryezen e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin ekzekutiv”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media lidhur me çështjen e dialogut me Serbinë, për të cilën do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në prag të përfundimit të vitit 2018, organizon ngjarjen vjetore për shënimin e të arriturave në vetëqeverisjen lokale në Kosovë si dhe të prezantojë orientimet për vitin e ardhshëm. (Sheshi 21, ora 18:00)