10 Prill 2021

ORCA publikon raportit e monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë

Prishtinë, 25 shkurt - Përmes një konference për media që do të mbahet sot Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) bën publikimin e "Raportit të Monitorimit të Këshillit Shtetëror të Cilësisë 2".

Në raport do të publikohen të dhëna nga procesi i akreditimit gjatë vitit 2020, si dhe informata të tjera të rëndësishme rreth sfidave me të cilat është përballur Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Këshilli Shtetëror i Cilësisë.

Pjesë e panelit diskutues do të jenë drejtori i Agjencisë së Kosovës për Akreditim, Naim Gashi, anëtari i Këshillit Shtetëror të Cilësisë, Dukagjin Zeka dhe drejtori i ORCA’s, Rron Gjinovci.

 Nga kush u kërcënua drejtori i Agjencisë së Akreditimit?  Sa kolegje mbetën pa akreditim institucional? Cilat kolegje duhet të humbasin licencën? Kush dhe si ndërhyri në Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe në Këshillin Shtetëror të Cilësisë?

Për këto e shumë të tjera mund ORCA do të informoj gjatë publikimit të këtij raporti.Kalendari

Ngjarjet e datës 10 Prill 2021

- Ervehe Gashi, Prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren mban konferencë për media, në të cilën do ta shpalosi të vërtetën, mbi gjithë manipulimrt e transmetuar ne emisionin “KallxoPërnime”.   (Hotel Sirius, ora 11:00)  

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban konferencë për medie me temë: “Disa nga veprimet më urgjente për Qeverinë Kurti II”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga AAK-ja, Shemsedin Dreshaj, mban konferencë për medie, me temën: “Menaxhimi i pandemisë dhe vaksinat”. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)