22 Tetor 2020

ORCA dhe Qëndresa Qytetare kundër plagjiaturës së përbashkuar

Prishtinë, 28 shtator - Sot u mbajt aksioni protestues në Prishtinë dhe Tiranë para ambasadave të Kosovës dhe Shqipërisë, me ç’rast organizata nga Shqipëria “Qëndresa Qytetare” dhe organizata nga Kosova “ORCA” denoncuan publikisht ministrat plagjiatorë të arsimit në Shqipëri dhe Kosovë, Ramë Likajn e Evis Kushin.

Rron Gjinovci nga ORCA, tha se plagjiatura është vjedhje, hajni e pronës intelektuale së dikujt, andaj plagjiatori është hajdut, hajn që ka vjedhur nga tjetri.

“Fatkeqësisht, ministrat shqiptarë të arsimit në Kosovë dhe Shqipëri janë autorë punimesh që përbëjnë plagjiaturë. Në krye të arsimit shqiptar qëndrojnë Ramë Likaj dhe Evis Kushi të cilët janë akuzuar nga akterë të shoqërisë civile dhe media për plagjiaturë, ndërkaq asnjëherë nuk kanë sqaruar nga ana e tyre çështjen e integritetit të tyre akademik."

"Të pasurit në krye të arsimit plagjiatorë si Likaj e Kushi përbënë papërgjegjshmërinë më të madhe të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës pasur parasysh situatën e arsimit në Kosovë e Shqipëri”, tha ai.

Tutje Gjinovci theksoi se testi PISA vazhdon të tregojë se nxënësit nga Kosova dhe Shqipëria janë nën mesataren e arritjes në nivel global dhe përveç në shkenca ekzakte dhe në matematikë, edhe në të lexuar nxënësit shqiptarë të Kosovës dhe Shqipërisë janë nën mesatare.

“E kur jemi te arsimi i lartë dhe shkenca Kosova dhe Shqipëria kanë mesataren më të dobët të prodhimit shkencor në rajon. Madje edhe Mali i Zi me rreth 600 mijë banorë arrijnë të prodhojë punime shkencore sa Shqipëria e Kosova bashkë. Me këtë situatë, më e pakta që u duhet shqiptarëve është që ministrat t’i kenë plagjiatorë. Për më tepër bashkimi i tyre siç pritet të ndodhë në takimin e 2 qeverive, nuk i bën as nder as favor arsimit, përkundrazi bashkon plagjiatorët, u jep zemër atyre dhe i bënë më të fortë, ndërkohë që janë përgjegjësit kryesorë për gjendjen e mjerueshme të arsimit në vendet tona”, shtoi Gjinovci.

Ndërkohë Qëndresa Qytetare si organizatë e shoqërisë civile në Shqipëri dhe Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) në Kosovë, ftuan qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë të përbashkohen, siç na fton himni kombëtar, kësaj radhe kundër plagjiaturës.

“Rinia e Kosovës dhe Shqipërisë duhet të bashkohen kundër çdo lloj vjedhje, kundër çdo lloj gënjeshtre, të kujtdo dhe secilit, për të marrë pozicion të qartë pro emancipimit shoqëror dhe kombëtar. Bashkimi nëpër parada flamujsh e kostumesh super të shtrenjta të qeveritarëve nuk i duhet kombit shqiptar."

"Shqiptarëve u duhet bashkimi kundër korrupsionit, kundër hajnisë, kundër gënjeshtrave publike edhe kundër plagjiaturës, për një komb të lirë, të barabartë e të emancipuar siç e kanë dashur e projektuar ideatorët e tij”, vazhdoi tutje drejtori i ORCA-s.

E krejt në fund, u zbulua himni i ri kombëtar që i dedikohet arsimit dhe integritetit të tij.

“Kundër plagjiaturës të përbashkuar
Me një dëshirë e një qëllim,
Të gjithë ne jemi betuar
Ta lidhim besën për arsim.
Prej lufte veç ai largohet
Që i pushtetit është shërbëtor
Kush luftën bën e nuk dorëzohet
Synon një komb arsimor.
Në dorë pankartat do t'i mbajmë
Ta mbrojmë dijen në çdo kënd,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë
plagjiatorëve s'u lëmë vend.
Se Zoti vet e tha me gojë
Që kombet shuhen përmbi dhe
Kur arsimin ta drejtojë,
Plagjiatori që do ta luftojmë ne.”
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020  - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)