24 Shkurt 2019

ORCA dhe AdMovere publikojnë emrat që kanë probleme me integritetin akademik

Prishtinë, 12 tetor - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) dhe AdMovere organizon konferencën për shtyp para rektoratit të UP-së në të cilën Shkëlzen Gashi nga AdMovere dhe Rron Gjinovci nga ORCA do t’ia drejtojnë rektorit dy kërkesa për çështje që lidhen me integritetin akademik.

Shkëlzen Gashi drejtor i AdMovere do t’i adresojë 16 rastet e plagjiaturave me emra konkret.

Ndërkaq Rron Gjinovci nga ORCA do t’i adresojë 8 raste të profesorëve të rregullt po ashtu duke zbuluar emrat e tyre. Kërkesat për hetime dhe marrje të masave do t’i drejtohen rektorit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)