22 Korrik 2019

Në Rahovec fillon regjistrimi i nxënësve në klasat e dhjeta

Rahovec, 24 qershor - Në komunën e Rahovecit nga sot ka filluar regjistrimi i nxënësve në shkollat e mesme, në klasat e dhjeta, në 3 gjimnaze “12 Maji”, në fshatin Ratkoc, “Ukshin Hoti” në fshatin Krushë e Madhe dhe në 1 shkollë të mesme profesionale “Selajdin Mullabazi-Mici”. 

Këtë e ka bërë të ditur përmes konkursit që e ka publikuar Drejtoria Komunale e Arsimit në Rahovecit, të nënshkruar nga drejtori Avni Morina. 

Afati për paraqitjen e dokumenteve dhe shpalljen e rezultateve për gjimnaze dhe shkollën profesionale për vitin shkollor 2019/2020, behët në datat 24/25/26) Qershor 2019 në lokalet e shkollës amë, ku nxënësit dëshiron të regjistrohet duke filluar nga ora 8:00-16:00.

Sipas planifikimeve të tri shkollave të mesme, dhe një shkollë të mesme profesionale në klasat e dhjeta planifikohet të regjistrohen mbi 937 nxënës të ndarë në 31 paralele. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)