12 Prill 2021

Ministri turk i arsimit viziton Maqedoninë dhe Kosovën.

Ankara, 16 gusht - Ministri i Arsimit Ëmer Dinçer në kuadër të një vizite pune, do të vizitojë Maqedoninë dhe Kosovën.

Vizita e Dinçerit do të realizohet ndërmjet datave 16-19 gusht.

Dinçer në suazë të vizitës së tij do të takohet me Ministrin e Arsimit dhe të Shkencës së Maqedonisë Pance Kralev, me Ministrin e Administrimit Publik të Kosovës dhe Kryetarin e Përgjithshëm të Partisë Demokratike turke të Kosovës, Mahir Jaëxhëllari, su dhe me Ministrin kosovar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)