24 Korrik 2019

Ministri Gashi nderohet me mirënjohje nga mësuesit e shkollës shqipe në Suedi

Prishtinë, 17 prill - Sot ministri i Diasporës dhe i Investimeve Strategjike, z.Dardan Gashi, njëherësh zëvendëskryeministër, priti grupin e mësuesve të shkollës shqipe nga Suedia -  Xhevat Isufi, Hava Limani dhe Fixhrie Syla. Në këtë takim, i cili përkonte me jubileun e 15-të të organizimit të ekskursioneve të diasporës në atdhe, MDIS-i, përkatësisht ministri i Diasporës, z.Dardan Gashi,  u nderua me mirënjohje në emër të institucioneve arsimore, mësuesve, nxënësve dhe prindërve të komunës së Angelholmit në Suedi. Të theksojmë se kjo mirënjohje u jepet institucioneve të vendit që ndihmojnë dhe bashkëveprojnë me diasporën.

Mësuesit e falënderuan MDIS-in dhe zv.kryeministrin Gashi për ndihmën e dhënë në shpërndarjen e librave për bibliotekat e vendeve ku mësohet shqip, si dhe për përkrahjen e mbështetjen financiare të aktiviteteve të përbashkëta për diasporën.

Në anën tjetër, ministri Gashi, duke falënderuar mësuesit për mirënjohjen, tha se MDIS-i gjithmonë do të jetë përkrah tyre. Ai i informoi ata  për Ligjin e ri të diasporës, i cili së shpejti pritet të aprovohet.

Sipas ministrit Gashi, pas aprovimit të këtij ligji,  do të institucionalizohet mësimi shqip në diasporë dhe do të zgjidhen shumë çështje që kanë të bëjnë me diasporën. ​
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim kryetarin e Komunës së Malisheves, Ragip Bega, më të cilin do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit. (Kabineti i Ministrit, kati 17, ish objekti Rilindja, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)