15 Prill 2021

Ministri Buja priti ambasadorin gjerman Reichel

Prishtinë, 17 gusht - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Tekonlogjisë, Ramë Buja, ka takuar sot ambasadorin e ri të Gjermanisë, Dr. Ernst Reichel, me të cilin ka biseduar për curitë e zhvillimeve në fushën e arsimit, për bashkëpunimin reciprok të deritashëm dhe mundësitë e thellimi të këtij bashkëpunimi në të ardhmen.

Ministri Buja ka falënderuar ambasadorin Reichel për ndihmesën që Gjermania i ka dhënë vendit tonë, duk shtuar se marrëdhëniet miqësore reciproke janë shumë të mira dhe datojnë që nga kohët e hershme ende pa u pavarësuar Kosova.

Ministri Buja e informi ambasadorin për ecuritë e proceseve në fushën e Arsimit dhe u shpreh i gatshëm të vazhdojë bashkëpunimin edhe më tej në këtë drejtim.

”Ne i jemi mirënjohës Gjermanisë për të gjitha që ka bërë për Kosovën.

Kosova ka nevojë për mbështetje të vazhdueshme nga vendet e zhvilluara  siç është vendi mik Gjermania, por aktualisht përveç tjerash kemi nevojë që të na mbështesni në ofrimin e më shumë mundësive për studime të të rinjve tanë në Universitetet tuaja”, është shprehur ministri Buja.

“Ne kemi nevojë që të rinjtë tanë studentë të marrin dijen dhe përvojën tuaj në dobi të vendit tonë, gatishmëria e tyre është e madhe dhe ne presim më shumë në këtë drejtim. Të gjithë ata studentë që patën rastin të mbarojnë studimet në vendin tuaj janë treguar shumë të suksesëshëm dhe kjo na inkurajon që të ofrojmë më shumë mundësit të tjerëve”, tha ministri Buja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)