22 Prill 2021

Ministri Buja përfundon vizitën në Londër

Prishtinë, 12 janar - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka përfunduar vizitën në Lodër, ku ka marrë pjesë në Forumin Botëror të Arsimit (The Education World Forum).

Në ditën e fundit të Forumit, ministri Buja dhe ministri i Arsimit i Shqipërisë, Myqerem Tafaj, të shoqëruar edhe nga ambasadori i Kosovës në Londër, Muhamet Hamiti, janë takuar me Simon Perryman, drejtor i Komisionit të Mbretërisë së Bashkuar për Punësim dhe Aftësim nga i cili u njoftuan lidhur me çështjet e arsimit profesional, strategjitë angleze të punësimit dhe zhvillimit ekonomik.

Ministri Buja e njoftoi hollësisht z. Perryman lidhur me gjendjen e arsimit profesional në Kosovë, sfidat e këtij sektori, si dhe mundësitë për ta rregulluar sa më mirë një sistem të tillë.

Ndryshe, gjatë qëndrimit në Londër, ministri Buja është takuar me ministrin anglez për Arsim të Lartë dhe Shkencë, Rt Hon David Willets, më të cilin kanë biseduar për çështje kryesisht që kanë të bëjnë me arsimin e lartë.

Gjithashtu, ministri Buja është takuar me homologë të tij nga shumë shtete të botës, me të cilët ka shkëmbyer përvojat e arsimit, që disa nga shtetet e tyre do t’i vizitojë në të ardhmen për të shkëmbyer përvojat e dyanshme në sektorin e arsimit, ku priten edhe nënshkrime të marrëveshjeve të bashkëpunimit.

Ministri është takur edhe me disa udhëheqës të disa kompanive të mëdha, si Hewled Packard, Microsoft, Intel, etj., ndërkaq ka marrë pjesë në panairin BETT 2012, panair i cili mbahet që 28 vjet me radhë në Londër, me ç’rast u njoftua për së afërmi me produket me bashkëkohore të teknologjisë informative, kryesisht që shërbejnë në arsimin parauniversitar.

Ministri Bujaka qëndruar në Londër me ftesë të sekretarit të Shtetit për Arsim në Britaninë e Madhe, z.Michael Gove, dhe ministrit për Universitete dhe Shkencë, David Willetts.

Në këtë forum vjetor, ku kanë marrë pjesë ministrat e Arsimit nga të gjitha vendet e botës, temë bosht ishte mësimi i praktikave për një botë ndryshe dhe teknologjia, kurse është diskutuar edhe për sfidat dhe mundësitë me të cilat ballafaqohet arsimi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)