27 Shtator 2022

MASHTI dhe DKA-të diskutuan për aktivitetet përmbyllëse të vitit shkollor

Prishtinë, 7 maj - Procese dhe aktivitete të rëndësishme në arsim e që për objektiv kanë mbylljen me sukses të këtij viti shkollor kanë qenë temë kryesore e diskutimit në një takim të përbashkët mes zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) dhe drejtorëve të Drejtorive Komunale të Arsimit (DKA).

Në këtë takim, ministrja Arbërie Nagavci i ka falënderuar drejtorët e DKA-ve për përkushtimin e tyre gjatë gjithë vitit, që të menaxhojnë me sukses sfidat dhe vështirësitë e organizimit të mësimit në kushte të pandemisë COVID-19.

Ministrja, gjithashtu, i ka falënderuar drejtorët dhe mësimdhënësit në gjithë Kosovën që i janë përgjigjur kërkesës së Ministrisë për të organizuar mësimin plotësues për nxënësit që kanë ngecje në arritjen e rezultateve si pasojë e pandemisë.

Po ashtu, ministrja Nagavci ka vlerësuar lartë mbështetjen e Fakultetit të Edukimit gjatë gjithë periudhës së pandemisë, e veçanërisht duke iu përgjigjur nevojës për angazhimin e studentëve për të zëvendësuar mësimdhënëset shtatzëna, të cilat sipas vendimit të Qeverisë janë të liruara nga pjesëmarrja fizike në shkollë.

Në takim u bisedua edhe rreth përgatitjeve që po bëhen për mbajtjen e Testit të Arritshmërisë, Testit të Maturës, si dhe vlerësimeve ndërkombëtare si PISA dhe PIRLS. Ministrja ka kërkuar mobilizim të plotë në mbarëvajtjen e testeve në mënyrë që rezultatet të jenë sa më reale.

Drejtorët komunalë të arsimit ngritën disa shqetësime si paditë e mësimdhënësve në gjykata për çështjen e shujtave për shkak të kontratës kolektive, mungesën e stafit në shkolla, derisa kërkuan edhe që të jetë prioritet vaksinimi i mësimdhënësve.

Ministrja tha se vaksinimi i mësimdhënësve do të jetë prioritet, por do të shihet mundësia që të ju jepet përparësi mësimdhënësve që vuajnë nga sëmundje të rënda dhe ata që janë në moshë të shtyer.

Arsimi dhe aftësimi profesional ishte po ashtu temë e takimit, për të cilën ministrja Nagavci theksoi se ky segment i arsimit është pikë e veçantë edhe në programin qeverisës, duke e pasur parasysh rëndësinë që ka në zhvillimin ekonomik të vendit dhe rritjen e punësueshmërisë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)