14 Dhjetor 2019

MASHT prezantoi të arriturat në vitin 2011

Prishtinë, 27 dhjetor - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z. Ramë Buja, në konferencën përmbyllëse të aktiviteteve të MAShT-it për vitin 2011, ka vlerësuar lartë të arriturat e Ministrisë në infrastrukturën ligjore, infrastrukturë dhe projekte të tjera zhvillimore.

Ministri Buja fillimisht ka falënderuar mediat për angazhimin e tyre dhe prezantimin korrekt të aktiviteteve të Ministrisë së Arsimit dhe institucioneve vartëse të saj.

Ministri i Arsimit ka vlerësuar lartë realizimin në tërësi të objektivave të ministrisë, të cilat kanë qenë të parapara në bazë të Planit Strategjik të Kosovës 2011/ 2016, ndër të cilat ka veçuar fillimin e punës së universitetit në themelim “Haxhi Zeka” në Pejë dhe formimin e Komisionit për Abetarën e Përbashkët.

“Kemi filluar sivjet me Universitetin Publik të Pejës në themelim “Haxhi Zeka”, pastaj kemi realizuar edhe një projekt të cilin e kemi bërë publik bashkë me minsitrin e Arsimit dhe Shkencës të Shqipërisë, abetarën e përbashkët që jemi shumë të sigurt që do ta realizojmë në fillim të vitit shkollorë të vjen.

Duke folur për arritjet e MAShT-it në infrastrukturën ligjore, ministri ka vlerësuar lartë realizmin e dokumenteve strategjike- zhvillimore si: Strategjia e Kosovës 2011/2016, Ligji për Arsimin Parauniversitarë, Ligji për Arsimin e Lartë, Kurrikula e Re e Kosovës dhe Korniza Kombëtare e Kualifikimeve.

Ministri Buja ka folur edhe për arritjet e ministrisë në insfrastrukturën shkollore, me ç’ rast ka përmendur përurimin e objekteve në katër shkolla fillore, një të mesme dhe një shkollë speciale, ndërkaq ka shtuar 32 objekte të tjera janë në realizim.

“Vazhdojmë të punojmë në 32 objekte edhe tani, kemi realizuar sivjet gjashtë sosh, katër shkolla fillore, një të mesme dhe një shkollë speciale dhe kemi realizuar po kështu edhe objektivat tjera dhe në një arritje shumë serioze dhe përmbajtësore e cila është realizuar këtë vit është realizmi buxhetor që është mbi nëntëdhjetë e tetë për qind” është shprehur ministri.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)