22 Prill 2021

MASHT dhe Banka Botërore intensifikojnë bashkëpunimin

Prishtinë, 26 tetor - Minstri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, priti sot në një takim njoftues Jan Peter Olters Drejtor, drejtor i ri Bankës Botërore (BB) në Kosovë.

Në këtë takim u fol për mbështetjen e deritashme të BB në proceset e arsimit në Kosovë, si dhe u shtrua nevoja dhe dëshira për intensifikim të bashkëpunimit e mbëshetjes së proceseve arsimore  në Kosovë .

Ministri Buja e informoi bashkëbiseduesin për rezultatet e arritura deri më tani, duke përmendur kështu hartimin e dokumenteve strategjike, të cilat duhet të implementohen në të ardhmen.  Në veçanti ministri Buja përmendi Ligjin për Arsimin Parauniversitar, Strategjinë zhvillimore 2011-2016, si dhe Kornizën e  Kurrikulës së re të Kosovës.

Ministri Buja e njoftoi bashkëbiseduesin edhe për nevojën e rishikimit  dhe definimit të Maturës Shtetërore në kontekst të asaj që të gjenden zgjidhje për një besueshmëri më të madhe të shkallës së vlerësimit.

Për këtë qëllim ministri Buja tha se në nëntor të këtij viti do të organizohet një konferencë, ku do të shfrytëzohen edhe të dhëna dhe përvoja të shteteve me sistem të zhvilluar arsimor në Evropë e më gjerë.

Ministri Buja e njoftoi bashkëbiseduesin për përkushtimin e MASHT që të  modernizojë dhe digjitalizojë shkollat në Kosovë.

“Ne synojmë  që në vazhdimësi të ngrisim cilësinë në arsim dhe jemi të vetëdijshëm se kjo nuk arrihet brenda një apo dy viteve, por  krahas infrastrukturës po punojmë në modernizimin dhe digjitalizimin e shkollave tona“, tha ministri Buja  në vazhdim.

Ndërsa, Jan Peter Olters, drejtor i BB në Kosovë,  e falënderoi ministrin Buja për informacionet, si dhe e përgëzoi atë për të arriturat e deritashme e në veçanti për hartimin e dokumenteve strategjike arsimore.

Ai gjithashtu u interesua edhe për modernizimin e shkollave dhe arritjen e standardeve e kushteve sa më të mira për mësim cilësor. “Ne  jo vetëm  që do të vazhdojmë mbështetjen tonë edhe më tutje, por do të intensifikojmë përpjekjet tona në këtë drejtim”, tha Olters.

Mdryshe Banka Botërore është donatori më i fuqishëm në proceset arsimore në Kosovë që nga viti 1999.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)