25 Janar 2021

MASHT demanton marrëveshjen për "ndërrim të historisë"

Prishtinë, 12 shtator - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Tekonoligjië (MASHT) ka demantuar lajmin e publikuar në disa media se Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Turqisë kanë nënshkruar marrëveshje për ndryshimin e teskteve të historisë.
 
“Qeveria e Kosovës dhe as MASHT nuk ndryshojnë historinë, sepse ajo është çështje e studiuesve” thuhet në një reagim.

Megjithatë Minsitria e Arsimit shpreh përkushtimin për eliminimin e gjuhës së urrejtes dhe pasaktësisë shkencore nga të gjitha tesktet shkollore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Dhjetor 2020

- Shtabi i Lidhjes Demokrarike te Kosovës mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)