22 Prill 2021

MAShT angazhohet për sanimin e dëmeve në shkollat e Istogut

Prishtinë, 10 janar - Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Nehat Mustafa, i shoqëruar nga këshilltari Ragip Gjoshi dhe drejtoresha e Departamentit për Infrastrukturë, Fadile Dyla, vizituan komunën e Istogut.

Qëllimi i kësaj vizite ishte që të shihen nga afër shkollat e dëmtuara nga erërat e fuqishme që kanë mbretëruar këto ditë në Kosovë.

Zyrtarët e lartë të MAShT, i priti kryetari i Komunës, Haki Rugova me bashkëpunëtorë, i cili i informoi rreth dëmeve të shkaktuara në shkollat e kësaj komune.

“Jeni institucioni i parë i lartë qëndror që e viziton komunën tonë pas kësaj fatkeqësie natyrore, nga e cila pësoi më së shumti komuna jonë. Mundësitë buxhetore janë shumë të vogla për sanimin e kësaj gjendje, andaj ndihma e Qeverisë, është më se e domosdoshme”, tha kryetari Rugova.

Ndërkaq, zëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa shprehu gatishmërinë e MAShT-it për të sanuar gjendjen e krijuar në shkollat e dëmtuara me qëllim që nxënësve t’iu krijohet sa më shpejt mundësia që të fillojnë mësimin në këto shkolla.

“Ne kërkojmë nga ju që të sillni një raport të përafërt për dëmet e shkaktuara, me qëllim që sa më shpejt të fillojnë procedurat për sanim të gjendjes”, tha zv.ministri Mustafa dhe shprehu besimin se edhe institucionet tjera qëndrore do të japin kontributin e tyre për të ndihmuar komunën në përgjithësi.

Zv.ministri Mustafa theksoi se problem në vete paraqesin procedurat e prokurimit. Njëherësh ai përgëzoi zyrtarët komunal për angazhimin në pastrimin e hapësirave dhe përgatitjen e shkollave për intervenimet e mëtutjeshme.

Sipas zyrtarëve komunal, por edhe nga ajo që panë në terren zyrtarët e lartë të MAShT, iu pa se ndër shkollat më të dëmtuara është shkolla “Bajram Curri” në Istog dhe shkolla “Hysni Zajmi” në Vrellë.

Ndryshe, në këtë komunë, gjysmëvjetori i dytë  nuk ka filluar  në asnjë shkollë. Sipas, përgjegjësve të arsimit të kësaj komune, mësimi do të fillojë të hënën e ardhshme në të gjitha shkollat.

Sipas tyre, do të bëhet përpjekje që, nëse është nevoja, mësimi të organizohet edhe në tri ndërrime, në hapësirat shkollore të sanuara. Ndërsa, orët e humbura gjatë këtyre ditëve do të kompenzohen gjatë muajve të ardhshëm.

Ndryshe , sipas informatave të mbledhura nga terreni, rezulton se mësimi ka filluar normalisht në të gjitha shkollat e Kosovës përveq atyre në komunën e Istogut, por, për shkak të dëmeve të shkaktuara nga erërat nuk ka filluar mësimi edhe në shkollën “Odhise Paskali” në Pejë dhe në shkollën “Nëna Terëzë” në Klinë.

Ndërsa, për shkak të mbylljes së rrugëve nga dëbora e madhe, mësimi nuk është zhvilluar në komunën e Dragashit, në shkollën e Dabishecit-Prishtinë dhe në shkollën e Desivojcës – Kamenicë.

Ndërsa, për të njëjtat arsye, mësimi është zhvilluar më vështirësi edhe në Duhël, Qadrak, Reshtan dhe Grejqevc të komunës së Suharekës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)