28 Shtator 2020

MASHT angazhohet në shkollimin e komunitetit RAE

Prishtinë, 18 tetor - Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Nehat Mustafa, i shoqëruar nga Udhëheqësja e Divizionit për Komunitete dhe Barazi Gjinore, Enesa Kadiq dhe Partick Schmelzer nga Komisioni Evropian, janë pritur sot në një vizitë nga drejtori Komunal i Arsimit në Fushë Kosovë, Islam Shabani, dhe drejtori i ShFMU “Selman Riza”, Sahit Dragusha.


Drejtori i Arsimit, Islam Shabani, para përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit ka folur rreth gjendjes së arsimit në këtë komunë, me fokus të veçantë në shkollën “Selman Riza”, e cila nga 1 shtatori i këtij viti ka sistemuar në klasa me nxënës shqiptarë edhe 53 nxënës të moshave të ndryshme nga komunitetet Romë, Ashkalinj dhe Egjiptian (RAE), të cilët deri tani nuk kanë qenë të regjistruar në shkollë, duke bërë kështu që kjo shkollë të prijë me numrin më të madh me rreth 500 nxënës nga ky komunitet.


Zëvendësministri Mustafa fillimisht ka vlerësuar lartë punën e Drejtorisë Komunale të Arsimit në integrimin në shkolla të fëmijëve të komuniteteve RAE.


Z. Mystafa me këtë rast ka potencuar se puna që është bërë deri tani nga Drejtoria e Arsimit në Fushë Kosovë dhe Ministria e Arsimit, në bashkëpunim me Komisionin Evropian, tregon se diçka që deri tani është konsideruar e pamundur ka dalë të jetë e realizueshme dhe e sukseshme.


Zëvendësministri Mustafa ka theksuar se qëllimi i Qeverisë së Kosovës është që të bëjë gjithçka që është e mundur, që së paku shkollimin e obligueshëm t’ua sigurojë të gjithë të fëmijëve në Kosovë.


Duke shprehur përkrahjen e fuqishme të MASHT-it në evidentimin e këtyre fëmijëve, Mustafa ka thënë se kjo shkollë është institucioni nga ku mund të jepet mesazh pozitiv se ekziston një shkollë e cila e ka marrë me seriozitet problemin e shkollimit të obliguar të komuniteteve RAE.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)