01 Tetor 2020

LDK: Qeveria po falsifikon edhe provimin e matures

Prishtinë, 14 shtator - Ekipi i Ekspertëve të Arsimit, Shkencës dhe të Teknologjisë të Lidhjës Demokratike të Kosovës (LDK) ka vlerësuar se vargut të falsifikimeve të Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Tekonologjisë tani i është shtuar edhe rezultati i Provimit të përsëritur shtetëror të maturës.

LDK vlerësoi se përnjëherë të arriturat pothuajse u dyfishuan ku u shpall se Provimin e kanë kaluar 61% të maturantëve, për të provuar kështu se rezultati u manipulua më keq e më thellë se herën e parë.

\"Nëse nuk është kështu, si ndodhi që për rreth dy muaj, të gjithë ata që nuk e kaluan testin që kap tërë nivelin e shkollës së mesme të lartë, ta kenë përnjëherë dijen e atij niveli? Rezultatin e manipuloi Qeveria, duke manipuluar standardet e testit, dhe ajo është përgjegjëse për këtë veprim të padenjë e tepër të dëmshëm\", vlerësuan ekspertë të LDK-së.

Në anën tjetër, Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se vetë organizimi dhe vlerësimi i rezultatit të këtij Provimi nga ana e Qeverisë përbën konflikt interesi dhe se kjo praktikë duhet të ndryshojë menjëherë.

Lidhja Demokratike e Kosovës thekson se manipulimet e kësaj natyre dëmtojnë rëndë arsimin në Republikën e Kosovës, përfshirë këtu arsimin universitar, sepse rezultati i Provimit të maturës përcakton në masën më të madhe edhe  rezultatin e provimeve pranuese në universitete.

\"Madje, në disa fakultete të Universitetit të Prishtinës, Qeveria arbitrarisht ka hequr provimin pranues dhe ka hapur rrugë që regjistrimi të bëhet duke patur për bazë vetëm rezultatin që e manipulon ajo vetë.\"

Lidhja Demokratike Kosovës shpreh shqetësimin e thellë për veprimet e tilla të dëmshme e të papërgjegjshme të Qeverisë e të njerëzve të PDK-së.

Lidhja Demokratike e Kosovës konstaton se me veprime të tilla Qeveria e PDK-së, nëpërmjet strukturës politike të MASHT-it, po dëmton interesat nacionalë, për interesa e përfitime politike e private të njerëzve të saj, jo vetëm pse po falsifikon historinë, por edhe se po falsifikon të tashmen, duke manipuluar e falsifikuar rezultatet e arsimit në Kosovë.

Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se Kosova duhet të përballet me të gjitha të vërtetat e saj, pa pranuar mashtrimet e përditshme të Qeverisë së PDK-së dhe pa e lejuar atë që të falsifikojë të vërtetat. Vetëm duke mos pranuar mashtrimet për interesa të vogla, do të mund të nisim rrugën e rezultateve të mëdha.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)