01 Tetor 2020

LDK: Ministri Buja e provon se qeveria po falsifikon historinë

Prishtinë, 12 shtator - Ekipi i Ekspertëve të Arsimit, Shkencës dhe të Teknologjisë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka vlerësuar se Ministri i Arsimit, Shkencës dhe i Teknologjisë, Ramë Buja, në frymën e sjelljes së Qeverisë së tij dhe me gjuhën e saj, ditën që reagoi LDK-ja, ka provuar se falsifikimi i teksteve të historisë tanimë ka filluar.

Ai i ka quajtur “akuza, trillime, shpifje” raportimet e medieve dhe reagimin e LDK-së, por vetë sipas LDK-se ka dëshmuar se Komisionet për ndryshimin e teksteve tanimë janë formuar.

\"LDK-ja nuk ka thënë në asnjë rast se Qeveria e Kosovës ka nënshkruar ndonjë marrëveshje me Qeverinë e Turqisë për ndryshimin e teksteve shkollore të lëndës së historisë. LDK-ja ka thënë se Qeveria, tinëzisht dhe për interesa politike, po tenton ta falsifikojë historinë, gjë që provohet nga vetë deklarata e ministrit Buja. Ministri i Arsimit, duke dashur t’i demantojë të tjerët, e zbulon vetë të vërtetën\", thuhet në reagimin e LDK-së.

Po ashtu, dy ditë më parë, zëvendësi i tij, Nehat Mustafa, po për këtë çështje, ka deklaruar publikisht se: “Kompromis do të ketë në disa pjesë ku autorët e historisë nuk kanë ditur të bëjnë dallime midis Turqisë dhe Perandorisë Turke, sepse edhe strategjia e BE-së kërkon që tekstet të lirohen nga gjuha e urrejtjes”.

Kjo deklaratë sipas LDK-së totalisht konfuze e që bën bashkë gjërat që nuk rrinë bashkë në asnjë rast, vetëm një gjë e provon qartazi, tendencën politike, të përshkruar me termin e kompromisit dhe synimin e çuditshëm të një zyrtari politik që do t’ua mësojë të tjerëve dallimet që nuk i di vetë.

LDK-ja edhe një herë kërkon nga Qeveria që të heqë dorë nga ndërhyrjet politike në fushat që nuk kanë të bëjnë më politikën dhe që Qeveria t’ua lërë punët e kësaj natyre njerëzve të dijes e të shkencës, ndërsa vetë të krijojë kushte për punë.

\"Një qeveri që porosit se si duhet të shkruhen tekstet, një qeveri që, nëpërmjet ministrave e zëvendësministrave, synon të korrigjojë tekstet shkollore, është e denjë vetëm për vendet me pushtet totalitar.\"

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)