01 Tetor 2020

LDK: MASHT po manipulon me tekstet shkollore

Prishtinë, 22 shtator - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe e Teknologjisë, që nga viti 2007, po shkel Ligjin për Botimin e Teksteve Shkollore, Mjeteve Mësimore, Lektyrës Shkollore dhe të Dokumentacionit Pedagogjik, si dhe po manipulon me tekstet shkollore e po diskriminon botuesit e autorët e librave shkollorë.


Kjo Ministri, në kundërshtim me Ligjin për Botimin e Teksteve Shkollore..., në kundërshtim me parimet e konkurrencës së lirë, duke shkelur standardin për tekste alternative dhe vendimet e veta, arbitrarisht ka vendosur që në shkollat fillore dhe të mesme të ulëta të Republikës së Kosovës të përdoret vetëm një tekst për një lëndë, duke përjashtuar pa të drejtë tekstet alternative, të miratuara nga vetë Ministria.


Që nga viti 2007, kur ish-ministri Hoxhaj arbitrarisht lidhi marrëveshje me dy shtëpi botuese për t’i furnizuar shkollat me tekste dhe përjashtoi çdo mundësi tjetër, MASHT-i ka shkelur sistematikisht ligjin e nënvizuar më lart, ka krijuar monopol dhe klimë për afera korruptive, meqë veprimi i tillë shfaq premisa të qarta të konfliktit të interesit. Po ashtu, heqja e mundësisë së zgjedhjes së tekstit me të cilin duan të punojnë mësimdhënësit, përpos në kundërshtim me ligjin, është kryekëput kundër normave dhe standardeve evropiane.


Qeveria e PDK-së, e njohur për sloganet e pafundme për standarde në shkollat tona dhe integrime evropiane, ndryshe flet e ndryshe vepron. Vetëm nga Shtëpia botuese Albas, nga 23 tekste të miratuara nga MASHT-i, 22 teksteve, pa asnjë të drejtë, nuk u lejohet përdorimi në shkolla. Nga tekstet që ka botuar kjo shtëpi, nuk janë nxjerrë nga përdorimi tekstet për shkollën e mesme të lartë, të cilat nuk i blen Qeveria.


Këto veprime tejet të dyshimta të Qeverisë provohen me rastin e librit Leximi për klasën VI, të botuar nga Albas, i cili është i vetëm, pra nuk ka tekst tjetër, ndërsa Qeveria e detyron botuesin që këtë tekst t’ia shesë një botuesi të dytë, Shtëpisë botuese Libri shkollor, me ulje prej 30%, që pastaj Libri shkollor ta shpërndajë në shkollat e vendit. Kjo ngjall dyshime individë të caktuar në Ministrinë e Arsimit e kanë marrë ligjin në duar dhe sillen vetëm në qarkun e interesave të veta.


Politikat patriotike për libra të njëjtë në shkollat e Kosovës me ata të Shqipërisë, ministri i Arsimit, z. Ramë Buja, i bëri publike në Tiranë, por Ministria që drejton ai nga Prishtina qysh tani i përjashton librat e përbashkët, të hartuar nga autorë nga Kosova e Shqipëria.


Lidhja Demokratike e Kosovës thekson se librat për shkollën fillore dhe për shkollën e mesme të ulët, për të cilët Qeveria thotë se po i shpërndan falas, blihen shtrenjtë, me paratë tona, me paratë e taksapaguesve. Madje, Qeveria po blen në kundërshtim me Ligjin dhe pa kurrfarë transparence.


Po ashtu, është vërejtur që, këtë fillimviti, në shumë shkolla, nxënësit kanë marrë libra të përdorur në vitet e mëparshme.


Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se Qeveria duhet të bëjë publike procedurat e blerjes, sepse ky është obligim ligjor dhe obligim ndaj atyre me paratë e të cilëve blen libra. Kjo gjë duhet të fillojë me kërkesën ndaj botuesve për të vënë çmimin e librave në kopertinë, meqë edhe kjo mungesë e papranueshme ngjall dyshime për çmimet e vërteta.


Lidhja Demokratike e Kosovës bën thirrje për transparencë, respektim të Ligjit e të standardeve për konkurrencë e mundësi zgjedhjeje, si standarde moderne të shkollës e të shoqërisë evropiane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)