22 Prill 2021

Kriteret për studime Master në UP të papranueshme

Prishtinë, 26 tetor - Asociacioni i të Diplomuarave në Institucionet Private të Arsimit të Lartë (ADIPAL) ka përshëndetur vendimin e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës për pranimin e studentëve të kolegjeve private në studime posdiplomike-master në UP, mirëpo ka shprehur shqetësim për kushtet që UP-ja i ka vënë studentëve të kolegjeve private.

Kjo pasi, sipas ADIPAL, në konkursin e shpallur më 24 tetor për regjistrimin e studentëve në vitin e parë të studimeve postdiplomike, studentët duhet t’i nënshtrohen provimit pranues si dhe pas regjistrimit duhet t’i japin edhe pesë provime pranë një komisioni tre anëtarësh, në mënyrë që ta fitojnë të drejtën për t’i ndjekur studimet postdiplomike-master në UP.

“Për ADIPAL-in ky kushtëzim është i papranueshëm dhe konsiderojmë se është irracionale që studentët e këtyre kolegjeve, përveç, provimit pranues t`i nënshtrohen edhe pesë (5) provimeve të tjera të cilat i kanë kaluar gjatë studimeve themelore (bachelor), sidomos kur dihet që programet e këtyre institucioneve arsimore (publike e private) janë të akredituara nga institucioni i njëjtë, pra nga Agjencia e Akreditimit të Kosovës (AAK)”, thuhet në reagim.

Ata kërkuan nga rektorati i UP-së, që ta rishqyrtojë edhe një herë vendimin e tij dhe të dalë me një vendim të ri, jodiskriminues i cili do t’i trajtonte të barabartë studentët e kolegjeve private me ata të UP-së, siç e parasheh edhe Ligji mbi Arsimin e Lartë dhe aktet të tjera ndërkombëtare.

Ndryshe, studentë të kolegjeve private të cilët kanë shprehur interesim për vazhdimin e studimeve Master në UP, gjegjësisht në Fakultetin e Edukimit kanë bërë të ditur se atyre po u kërkohet edhe një vit përvojë pune.

Kjo sipas tyre është absurde që për vazhdimin e shkollimit, gjegjësisht për studimet Master të jetë kriter një vit përvojë. Ata theksuan se kjo kërkesë ia mohon atyre të drejtën e shkollimit të mëtejmë.

“Kandidatët që konkurrojnë për Programet Master në Fakultetin e Edukimit duhet të kenë të përfunduar studimet themelore 240 ECTS dhe të dëshmojnë se kanë një vit përvojë pune në arsim”, thuhet në konkurs. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)