28 Shtator 2020

Kërkohet bashkëpunimi mes DKA dhe Fakultetit të Edukimit

Prishtinë, 12 tetor - Takimi i rregullt i udhëheqjes së Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë me drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit ka filluar me një minutë heshtje në shenjë respekti për ish- drejtorin e arsimit, Remzi Salihu, i cili para pak javësh ishte vrarë në vendin e tij të punës.

Ministri i Arsimit, Ramë Buja, fillimisht ka shprehur keqardhje për humbjen e njeriut të parë të arsimit në Komunën e Prishtinës, ndërkaq ka vlerësuar se, i ndjeri Salihu ishte njeri bashkëpunues, i dinjitetshëm dhe i përkushtuar për arsim.

Duke folur rreth gjendjes në arsim nëpër komuna, ministri Buja ka vlerësoi se është bërë shumë punë nga drejtorët komunal të arsimit në përmirësimin e kushteve dhe ngritjen e cilësisë në arsimin parauniversitar.

Ministri, theksoi edhe faktin se këtë vit është aprovuar në Kuvendin e Kosovës Ligji për Arsimin Parauniversitar, është aprovuar në Qeverinë e Kosovës Strategjia për Zhvillimin e Arsimit 2011/ 2016 dhe është nënshkruar Korniza e Kurrikulit të Ri të Kosovës.

Në këtë takim, ishte prezent edhe dekani i Fakultetit të Edukimit, Hasan Mujaj, i cili ka kërkuar që të thellohet bashkëpunimi me drejtorët e arsimit dhe drejtorët e shkollave, sa i përket pranimit të studentëve në kryerjen e mësimit praktik.

Ndërsa, disa drejtorë të Drejtorive Komunale të Arsimit kërkuan nxjerrjen e një Udhëzimi Administrativ për rregullimin e shpërndarjes së studentëve të Fakultetit të Edukimit në kryerjen mësimit praktik nëpër shkolla.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)