14 Dhjetor 2019

Hapet panairi i të diplomuarave në SHBA

Prishtinë, 21 nëntor - Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarve në SHBA”, në Fakultetin e Edukimit te Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Në panair do të prezantohen njëzet (20) pjesëmarrës (University of Washington, Wartburg College, Miami University, UNC Chapel Hill, USAID TLP, University of Iowa, University of Rochester, RIT Kosovo, University of Washington-Seatle, Florida Gulf Coast University, Yes Alumni Coordinator, University of Puget Sound, Florida Institute of Technology, Western Kentucky University, University of California, University of Notre Dame, Fordham University and U.S. Embassy in Pristina, Kosovo – Public Affairs Office and Consular Section).

Përfaqësuesit të cilët kanë studiuar në Universitete Amerikane në SHBA-të përfshirë dhe përfaqësuesit e Ambasadës Amerikane në Prishtinë para nxënëseve, studentëve dhe profesorëve kosovarë do të paraqesin programet e studimeve akademike dhe mundësitë e përkrahjes financiare nga Universitete Amerikane që kanë studiuar në Universitetet Amerikane përkatëse.

Pjesë e panairit do të jenë dhe përfaqësuesit e ambasadës së SHBA-ve në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)