12 Prill 2021

Gati të gjithë të rinjtë zviceranë në Facebook

Bernë, 15 gusht - Nëntë nga dhjetë të rinj në Zvicër mund t\'i takoni në Facebook ose në ndonjë rrjet tjetër social.

Këtë studim e bëri publik banka më e madhe zvicerane \"Credit Suisse\", ndërsa ishte realizuar nga Instituti i kërkimeve \"GFS Bern\".

 

Gati të gjithë të anketuarit thanë se janë të vetëdijshëm se të dhënat e tyre mund të bien në duar të gabuara.

 

Studimi tregon se në rrjetin social të rinjtë prferojnë për të takuar miqtë dhe për të kaluar kohën, por prioritet të lartë, sipas tyre, ka edhe famillja.

 

53 për qind e të rinjve e shohin veten si pjesë e një klubi kulturor dhe sportiv, 22 për qind mendojnë se i përkasin një komuniteti fetar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)