08 Korrik 2020

Fëmijët e LET Center vizituan Ushtrinë e Kosovës

Prishtinë, 17 shkurt - Me rastin 11 vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, fëmijët e LET Center vizituan Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK). 

Ata patën nderin të takojnë ushtarët e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës dhe të eksploronin ambientet e FSK-së.

Bashkëbisedimi me ushtarë ishte pjesa e tyre e preferuar. Ata mësuan më shumë rreth detyrave dhe funksionimit të FSK-së.

Në kuadër të këtij takimi, fëmijët patën rastin të shikonin një dokumentarë së bashku me pjestarët e FSK-së.

Fëmijët gjithashtu vizituan bibliotekën e pasur me llojshmëri të librave dhe kaluan kohë të paharrueshme.

LET Center ju uron 11 përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës të gjithë ushtarëve dhe pjesëtarëve të FSK-së dhe i falënderon përzemërsisht për këtë ditë madhështore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Korrik 2020  - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim Projektligjin  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendi, salla C301, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, me bashkëpunëtorë, do të vizitojë Zonën Ekonomike në Qylagë të Lipjanit. (Fshati Qylagë në Lipjan, ora 10:00)

- Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë, Rrjetit të Grave të Kosovës, Shoqatës “Rrjeti i Shitësve me Pakicë”, i cili qëllim kryesor ka krijimin e lehtësirave në punësim, të personave të strehuar në strehimoret e dhunës në familje dhe të mbijetuarat/it e dhunës seksuale gjatë luftës. (Hapësirat e Ministrisë së Drejtësisë, kati i 9-të, salla 914, ora 11:00)

- Komuna mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Çifllak, Polluzhë dhe Dobidol për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ”Rilindja”në fshatin Çifllak, ora 19:00)

- Komuna mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Kramovik, Guri i Kuq dhe Mrasor për përgatitjen e buxhetit për vitin 2021 dhe kornizës afatmesme 2021-2023. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “Mustafë Ibishi” në fshatin Kramovik, ora 20:00)