27 Shtator 2022

Eksponentë të partive politike po cënojnë avancimet në UP

Prishtinë, 6 shtator - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) është e shqetësuar me tendencën për deformim të meritokracisë në procesin e avancimeve në UP nga ana e eksponentëve të caktuar politik të Fakultetit Ekonomik të UP-së, lidhur me procesin e fundit të avancimeve.

Profesori Besnik Krasniqi, i cili ishte edhe kandidat për deputet i LDK-së, duke dashur të determinojë punësimin e stafit akademik në Fakultetin Ekonomik në të cilin tashmë ka shumë figura të LDK-së, ka organizuar një grup të profesorëve të cilët po bëjnë obstruksione ndaj Këshillit të Fakultetit.

"Kësisoj kanë pamundësuar funksionimin normal të tij, e po ashtu po shtyjnë përpara vendime absurde të Këshillit të Fakultetit Ekonomik në kundërshtim me traditën e deritashme të avancimeve", thekson ORCA.

ORCA për katër vite me radhë monitoron procesin e avancimeve akademike në Universitetin e Prishtinës.

Gjatë këtyre viteve është bërë punë e madhe që të respektohen kriteret formale për avancimin dhe zgjedhjen e stafit akademik meritor, si nga menaxhmentet po ashtu nga shoqëria civile dhe mediet.

Ndër këto avancime meritore ORCA kishte lavdëruar publikisht Avdullah Hotin në vitin 2019 për avancimin e tij meritor në titullin e profesorit të rregullt, por ORCA nuk mund të qëndrojë e heshtur kur eksponentë të së njëjtës parti përpiqen ta deformojnë rezultatin meritor të procesit të avancimeve.

Me këtë rast i bëjmë thirrje kryetarit të partisë zt. Lumir Abdixhiku, por edhe të të gjitha partive të tjera që t’ju bëjnë thirrje anëtarëve të partive të tyre të mos ndërhyjnë përmes politikës në punët e Universitetit të Prishtinës.

Autonomia akademike e tij është jashtëzakonisht e rëndësishme për shoqërinë kosovare dhe e tillë do të mbetet pavarësisht fuqisë politike të kujtdo.

ORCA është e verbër përballë fuqisë dhe emrit të cilësdo parti kur ato ndërhyjnë në autonominë e Universitetit, dhe kësisoj do t’i luftojë të gjitha ndërhyrjet pa dallim, siç edhe do t’i lavdërojë publikisht ata që e meritojnë.

ORCA i bën thirrje Rektorit Naser Sahiti që çdo person që pengon procesin e avancimeve ta paraqesë pranë Këshillit të Etikës si dhe ta përdorë autoritetin e tij për të ndalë dhe ndëshkuar çfarëdo tendence të grupeve politike e parapolitike, të profesorëve apo studentëve, të cilët për interesa të tyre rrezikojnë cilësinë e arsimit në Universitet e si rrjedhojë në vendin tonë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)