15 Prill 2021

Dorëheqjet po e dëmtojnë procesin e ri akreditimit te Universiteteve

Prishtinë, 15 shkurt - Konferenca e Rektorëve e Universiteteve Publike të Republikës së Kosovës në mbledhje diskutoi për mbarëvajtjen e procesit te ri akreditimit të institucioneve te arsimit të lartë në Kosovë dhe të programeve studimore.

Konferenca e Rektorëve shprehu shqetësimin e vet për gjendjen e krijuar ne KSHC pas dorëheqjeve së dy anëtarëve vendore, duke vlerësuar se këto dorëheqje në ketë situatë zgjedhore e dëmtojnë procesin e ri akreditimit dhe procesin e rikthimit te Agjencisë se Kosovës për Akreditim ne ENQA dhe EQAR.

Konferenca e Rektoreve inkurajon KSHC-ne dhe Drejtorin Ekzekutiv te Agjencisë se Kosovës për Akreditim qe, sa me pare dhe ne bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit e te Shkencës te gjejne zgjidhjen e duhur sa me shpejt per te dale nga situata e krijuar e bllokimit te KSHC-se.

Konferenca e Rektoreve shprehet e gatshme te ofroje tere përkrahjen e duhur për konsolidimin dhe rifillimin e punës se KSHC-se dhe rikthimit ne ENQA dhe ne EQUAR.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)