01 Tetor 2020

Certifikohen 40 të rinj për Udhëheqje dhe Zhvillim të Punës

Prishtinë, 16 shtator - Zëvendësministrat e  Arsimit, Nehat Mustafa dhe Srbolub Djokiç,  morën pjesë në ceremoninë  e certifikimit të 40 të rinjve për  modulin “Udhëheqje dhe zhvillim të punës me të rinjtë në komunitet”.

Ky kurs përfaqëson mësimin tërëjetësor dhe është në përputhje me qëllimet e Bashkësisë Evropiane, e cila mbështet  zhvillimin e mëtutjeshëm të edukimit, trajnimit atraktiv që është një nga parakushtet  për zhvillimin e kompetencave kyçe që lidhen me integrimin në BE.

Zëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa,  në  fjalën e rastit  ndër tjera tha se ajo që e karakterizon punën rinore të cilën po e promovojmë, është rëndësia që kjo fushë i kushton arsimit joformal.

\"Në rrethin që nuk është as shkollë e as shtëpi, por që i përket një rrethi të afërm në të cilin lëvizin njerëzit e rinj, përfitojnë shkathtësi të ndryshme jetësore, dije dhe qëndrime, duke fituar mundësinë e vetëzbulimit dhe vetëvlerësimit, duke marrë pjesë në programe të ndryshme në kuadër të modelit.\"

Kjo  strategji sipas tij do të lehtësojë periudhën e tranzicionit të punës rinore në raport me veprimtaritë tjera arsimore - edukative, dhe inkuadrimin e tyre në shoqërinë demokratike .

MASHT-i , u  gëzohet sukseseve të para  të këtij programi ndërsa gjeneratës së parë të cilët po certifikohen u  dëshiron sukses në punën e mëtejme, vend meritor dhe respekt në shoqëri” tha në fund zv. ministri Mustafa.

Programi është implementuar nga organizata joqeveritare “ Forum Syd” në Kosovë, e mbështetur nga  Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Agjencioni Suedez për Zhvillim Ndërkombëtar , Universiteti i Evropës Juglindore dhe org. “Triagolnik” ( të dyja nga Maqedonia).

Kurset  për një vit rresht i kanë ndjekur përfaqësues të të gjitha komuniteteve në Kosovë, ndërkaq kjo është gjenerata e parë e të diplomuarve  .

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Tetor 2020 - Me rastin e Ditës Botërore për të Moshuarit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në Shtëpinë për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare në Prishtinë. (Shtëpia për Persona të Moshuar pa Përkujdesje Familjare, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Faik Grainca për keqpërdorim të pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica do të bëjë një vizitë në zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës në Prishtinë. (Zyrat e Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimet vjetore për kinematografi. (Kabineti i ministres Dumoshi, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës voton për ekspertin e shëndetit publik si dhe diskuton me ekspertët rreth angazhimit të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan nis vitin e ri akademik 2020/2021. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 11:30)

- Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues të organizuar nga Drejtoria e Shëndetisë dhe QKMF me rastin e shënimit të muajit të Kancerit të Gjirit. (Sheshi “Shatërvan” në Prizren, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e klasave parashkollore të SHFMU “Mati Logoreci”, të renovuara nga KFOR-it Turk në Kosovë. (Shkolla “Mati Logoreci” në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë edhe në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë - Landovicë në Prizren. (Në afërsi të varrezave të dëshmorëve në Landovicë, ora 12:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve të rrugës Arbanë-Landovicë. (Landovicë, Varrezat e Dëshmorëve, ora 12:30)  

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton komunitetin boshnjak në Reçan. (Reçan, ora 13:30)

- Në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Hysni Gucatit. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Korporates Financiare te Zhvillimit Ndërkombëtar të ShBA-ve, Adam Boehler mban një konferencë telefonike për shtyp në të cilën do të diskutojë sesi delegacioni i fundit i qeverisë amerikane në Greqi, Kosovë, Serbi, Izrael dhe Marok avancoi marrëveshjet ekonomike dhe investimet e sektorit privat për të mbështetur zhvillimin global dhe politikën e jashtme të SHBA. (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-us-international-development-finance-tickets-123158497381, ora 17:00)