22 Prill 2021

Buja: Raporti i Progresit real, por na presin sfida

Prishtinë, 2 nëntor - Ministria  e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka mbajtur takimin e radhës me Drejtorët Komunalë të Arsmit (DKA), ku u bisedua për raportin e progresit, për çështje të riatdhesimit përkatësisht të evidentimit dhe regjistrimit në shkollë të nxënësve, të cilët janë kthyer nga vende të ndryshme, si dhe për  Grantet Shkollore. 

Gjithashtu, të pranishmëve ju shpërnda draft- dokumenti  “Udhëzim për projektim të ndërtesave shkollore - Normat dhe Standardet”, i cili është hartuar në bashkëpunim më Bankën Botërore - projekti IDEP.

Drejtorët komunalë të Arsmit  u njoftuan edhe me disa risi lidhur me programin SËAP  të  Komisionit Evropian.

Ministri i Arsimi, z.Buja, duke folur për Raportin e Progresit tha se MAShT është  prezantuar  në nivel të mirë në këtë Raport, por janë edhe disa çështje për të cilat duhet të punohet që të realizohet në në të ardhmen.

“MAShT është prezantuar realisht në Raport, por duhet të synojmë që vitin e ardhshëm të dalim  edhe më mirë“, tha ministri Buja, i cili tha se sigurisht që vitin e ardhshëm do të kemi edhe sfida të reja më ngarkuese dhe që kërkojnë  më shumë përkushtim në tejkalimin e tyre.

Qerveria e e Kosovës ka planifikuar rritje për 18 për qind të buxhetit për MAShT dhe kjo besoj se do të jetë e mjaftueshme të përmbushim objektivat tona.

Ministrti Buja përmendi edhe vizitën e delegacionit nga Shqipëria të prirë nga mnistri i Arsimit Myqerem Tafaj. “Ne kemi biseduar për itensifikimin e përpjekjeve për hartimin e Abetares unike, për çka është formuar Komisioni përkatës dhe në fund të nëntorit pritet të shpallim konkursin”, theksoi ministri Buja.

Vëmendje e veçantë në këtë takim iu kushtua edhe çështjes së riatdhesimit përkatësisht regjistrimit të nxënësve të kthyer nga vende të ndryshme. Për këtë u tha se  nevojitet të mbahen shënime të sakta nga Drejtorët Komunalë dhe të krijohen kushte për gjithpërfshirje në arsim. Në këtë kontekst problem në vete është edhe misimi i gjuhës amtare për këtë kategori nxënësish për të cilët u tha se ka fonde dhe se duhet  organizuar mësim plotësues.

Në këtë takim ishte prezent edhe Anders Lonnqvist, drejtor i projektitit  SËAP -  i financuar nga Komisioni Evropian,  i cili njoftoi se komponenta e re e këtij projekti është e fokusuar në ngritjen e kapaciteteve të MAShT, në hartimin e Kurrikulës bërthamë dhe në trajnimin e mësimdhënësve. 

Gjatë ditës, Drejtorëve Komunalë të Arsimit, zyrtarëve të MAShT dhe përfaqësuesve tjerë të institucioneve arsimore  ju  prezantuan edhe  arriturat   e programit  Edukimi Bazik”- ( Education Program – BEP) të USAID-it.
 
Me këtë rast, zëvendësministri i  Arsimit, Nehat Mustafa, ka falënderuar  popullin amerikan dhe përfaqësuesit e USAID-it për mbështetjen e vazhdueshme  në  Edukimin Bazik, program ky që bashkëfinanvohet nga  Qeveria e Kosovës dhe  SHBA-ve.

Zëvendësministri Mustafa tha se “ky program, moto e te cilit është  - zhvillimi i shkathtësive relevante të shekullit 21”,  është ai që i nevojitet shoqërisë tonë më së shumti. Mësimdhënësit tanë duhet të pajisen me njohuri dhe shkathtësi relevante në mënyrë që ato njohuri ti përcjellin me sukses të k nxënësit “.
Të arriturat  e  vitit të parë të këtij programi i prezantoi  Keith Prenton , përfaqësues i USAID-it.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)