22 Prill 2021

Buja hapi fushatën për vetëdijesimin rreth romëve

Prishtinë, 27 tetor - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, z.Ramë Buja, ka hapur sot fushatën për ngritjen e vetëdijesimit rreth romëve me moton “Dosta – Mjaft lirohu nga paragjykimet njihu me romët.

Ministri Buja në fjalën e hapjes tha se ndjehet i privilegjuar dhe nderuar ta shpallë të hapur këtë eveniment të rëndësishëm interkultural.

“Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) është e përkushtuar jetësisht që të mos ketë në Kosovë qytetarë të margjinalizuar, të mos ketë njerëz që nuk i qasen dijes, sepse më qytetarë të dijes ne ecim, shkojmë aty ku synojmë dh e duhet “, ka thënë ministri Buja.

“Unë besoj se jeni në dijeni se çfarë ka bërë MASHT që qytetarët romë, ashkalinjë dhe egjiptas t’i bëjë qytetarë të barabartë si gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës”, ka thënë ministri Buja, për të shtuar se kjo i bënë nder institucioneve, na bënë nder individualisht të gjithëve pa dallim.

“Kësai fushate i uroj sukseset më të mëdha të mundshme. Unë besoj se me ecje të sigurt do të jemi aty ku dëshirojmë dhe na duan të gjithë miqtë tanë”, tha në fund ministri Buja.

Ndryshe, kjo fushatë që ka për qëllim minimizimin-eliminimin e paragjykimve ndaj komunitetit rom, integrimin dhe arsimimin e tyre është organizuar nga Këshilli i Evropës dhe Komisioni Evropian.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)