17 Qershor 2019

Ambasada e Francës dhe UP organizojnë Erasmus Days 2018

Prishtinë, 12 tetor - Ambasada e Francës dhe Universiteti i Prishtinës po organizojnë një ngjarje të përbashkët për Erasmus Days 2018.

Universiteti i Prishtinës ka vendosur këtë vit për të theksuar bashkëpunimin me Francën.

Fakultetet e filozofisë, ekonomisë dhe juridik do të paraqesin bashkëpunimin e tyre me tri universitete franceze.

Gjithashtu profesori nga franca Damien Bazin nga Universiteti i Nicit, Francë,  do të mbajë një fjalim.

Një program për studimet në Francë dhe një kuiz i organizuar nga Aleanca Française e Prishtinës janë gjithashtu në program.

Hapja do të jetë sot në amfiteatrin e madh të Fakultetit të Ekonomisë, ku do të marrin pjesë përfaqësues të Ambasadës së Francës, zyra e Bashkimit Evropian dhe nënkryetari për Marrëdhënie Ndërkombëtare të Universitetit të Prishtinës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 qershor 2019

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Prizrenit me pikën e vetme të rendit të ditës në lidhje me kërkesën për pezullim të financimit të klubit të futbollit "KF Liria" dhe formimin e një komisioni prej 5-7 anëtarëve nga ana e Kuvendit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Drejtorja e USAID-it në Kosovë Lisa Magno viziton Ministrin e Shëndetësis dhe takohet me Ministrin Uran Ismailin. (Ndërtesa e Ministrisë së shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Skënder Çoçaj vizitojnë Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme. (Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme, ora 10:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor te lapidari i dëshmorit Basri Canolli - Shpendi në fshatin Marec të Komunës së Prishtinës. (Fshati Marec, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike mban dëgjim publik për Projektligjin për Diasporën. (Ndërtesa e Kuvendit,C-405, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën për media. (Ndërtesa e Kuvendit te Kosovës, kati III, para sallës C301, ora 12:30)

- Mbahet ushtrimi gjithëpërfshires, ku do të simulohet një aksident ajror dhe do të reagohet në perputhje me standardet e Agjencionit Evropian per Siguri ne Aviacion. (Terminali i Aeroportit  "Adem Jashari", ora 14:30)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Ambassadori Kosnett do të flasë me rastin e përmbylljes së programit Lidershipi Transformues - Bursat dhe Partneritetet. (Hoteli Emerald, ora 17:30)