19 Nëntor 2018

Ambasada Britanike prezanton bursën prestigjioze Chevening

Prishtinë, 22 tetor - Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës mban konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.”

Panelistë në këtë konferencë do të jenë, Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara në Kosovë z. Ruairi O’Connell, si dhe bursistët: Besnik Tahiri, Merita Kostanica-Ukaj, Bersant Disha dhe Jehona Gjurgjeala, e cila do ta moderojë këtë konferencë.

Konferenca ka për qëllim që të informojë të interesuarit për të aplikuar për bursën prestigjioze Chevening, e cila financohet nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe organizatat partnere.

Ngritja profesionale e liderëve të së ardhmes është një nga objektivat që ka programi global i bursave Chevening.

Kjo bursë prestigjioze u mundëson bursistëve të shquar që brenda një viti të mbarojnë studimet Master në njërin nga universitetet e përzgjedhura në Mbretërinë e Bashkuar.

Këtë vit, janë bërë 35 vite që kur është themeluar bursa Chevening, ndërsa në Kosovë, bursat Chevening ndahen që nga viti 2001. Afati  për aplikim për këto bursa është deri më 6 Nëntor. 

Duke marrë parasysh që shumë të rinj të Kosovës kanë ambicie për të zhvilluar karrierën e tyre profesionale dhe akademike në Universitete të njohura në Britani të Madhe, kjo bursë u mundëson realizimin e këtij qëllimi.

Bursistë të Chevening nga Kosova, kanë arritur që të studiojnë në universitete prestigjioze në Britani të Madhe, si: Oxford University, London School of Economics-LSE, Kings College etj.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2018 - Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Diten e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Ditën e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të përurojë impiantin i për trajtimin e ujërave të zeza në vise rurale në fshatin Kramovik, Komuna e Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Impiantit për Trajtimin e Ujërave të Zeza - moçalishtë e ndërtuar në Kramovik të komunës së Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu për avansimin e pozitës së të rinjve në sport, kreativitet kulturor dhe mendim kritik dhe në dituri. (Objekti i Komunës së Ferizajt, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

-  Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Integrimit Evropian dhe Norvegjisë, me ç’rast nënshkruhet projekti përkrahës i Norvegjisë për ngritjen e kapaciteteve të shërbyesve civilë për zbatimin e MSA-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e Konferencave P-32, ora 11:00)

- Mbahet sesioni informues i thirrur nga  Fondi i Ballkanit Perëndimor e cila është thirrja e dytë me radhë për propozimet e projekteve rajonale. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim të përbashkët ministrin e Financave, ministrin e Drejtësisë dhe kryeshefin e Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 16:00)
 
- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Lipjan. (Golden Day në Lipjan, ora 18:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Muzeu i tri pikave” të artistit Lulzim Zeqiri. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)