22 Prill 2021

AKK për vizitë studimore në Estoni

Prishtinë, 27 shtator - Një delegacion i Bordit të Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve nën udhëheqjen e kryetarit të Bordit, Ragip Gjoshi, dhe ud.drejtoreshës së AKK, Teuta Danuza, qëndruan për një vizitë studimore në Estoni.

Vizita u organizua nga projekti EU KOSVET V me kërkesën e Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve të vendit tonë, ndërkaq nikoqir i pritjes ishte Autoriteti Kombëtar i Kualifikimeve të Estonisë.

Qëllimi i kësaj vizite ishte marrja e përvojave nga sistemi i arsimit, sidomos në arsimin profesional, me fokus të veçantë në implementimin e njohjes së mësimit paraprak dhe organizimin e nivelit të pestë të Arsimit.

Po ashtu, konsultimi rreth rolit dhe procesit të funksionimit të Autoritetit të Kualifikimeve Estonez në sistemin e arsimit dhe aftësimit, si dhe shikimi i mundësisë që këto informata të jenë pjesë e punës së Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve në Kosovë.

Po ashtu, gjatë kësaj vizite përfaqësuesit e Autoritetit Kombëtar të Kualifikimeve nga Kosova qëndruan në Ministrinë e Arsimit të Estonisë,  vizituan shkollën e shërbimeve ekonomike rurale, ku u pritën nga stafi menaxherial i shkollës dhe mësimdhënësit, si dhe vizituan Shkollën profesionale “Teko”, ku u njoftuan rreth kualifikimeve që ofron kjo shkollë.

Ndër të tjera, përfaqësuesit e Kosovës vizituan edhe fondacionin INNOVE, i cili bënë menaxhimin e projekteve të EU në Estoni, Qendrën Kombëtare të Provimeve dhe Odën Ekonomike Estoneze, ku u pritën nga përfaqësuesit e këtyre institucioneve.

Një pjesë e përfaqësuesve nga Kosova mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “Peer Learning Activity” organizuar nga Autoriteti i Kualifikimeve Estonez.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)