22 Prill 2021

70 arsimtarë çertifikohen për Qytetari Demokratike

Prishtinë, 10 tetor - Një grup prej 70 mësimdhënësve të edukatës qytetare dhe drejtorët e shkollave fillore nga komuna e Malishevës kanë marrë certifikatat e tyre në fushën e trajnimit në Edukimin për Qytetari Demokratike / të Drejtat e Njeriut (EQ / TDNJ) dhe Qeverisjes Demokratike të shkollave(QDSH).

Ky ishte seminari i fundit në serinë e seminareve të organizuar nga Interkulturalizmi dhe Procesi i Bolonjës (IPB), projekt i financuar nga BE, menaxhuar nga Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian dhe që zbatohet nga Këshilli i Evropës.

Gjatë një viti e gjysmë, projekti organizoi dhjetë punëtori dhe seanca të certifikimit në të gjitha rajonet e Kosovës, duke ofruar shërbime në trajnimin e mësimdhënësve, certifikimin e të gjithë mësimdhënëseve të edukatës qytetare dhe drejtorëve të shkollave në nivel të shkollës fillore.

Arsimtarët e trajnuar dhe drejtorët do të formojnë ekipe që kanë potencial për t’i kthyer shkollat në vende, ku parimet demokratike jo vetëm që janë mësuar, por edhe do të bëhen pjesë e përvojës së përditshme.

Trajnimet e ofruara nga “Interkulturalizmi dhe Procesi i Bolonjës” janë zyrtarisht të akredituara nga Këshilli për akreditim dhe licencim të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT).

Certifikatat janë ekuivalente për 35 orë të punës në shërbim të trajnimit të mësuesve dhe paraqesin një të tretën e kuotës së  detyrueshme të trajnimit të mësimdhënësve të nevojshme për rinovimin e licencës profesionale të mësimdhënies me Ligjin për arsimin parauniversitar të miratuar së fundmi nga Kuvendi i Kosovës.

Ndarjen e certifikatave për pjesëmarrësit që përfunduan me sukses programin u bë nga zëvendësministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Kosovës, z. Nehat Mustafa, dhe Z. Tim Cartëright, udhëheqës i Këshillit të Evropës në Prishtinë.

Mustafa theksoi rëndësinë e sigurimit të cilësisë dhe standardeve mësimore për mësimdhënësit në Kosovë dhe vlerësoi metodologjinë e përdorur në këtë projekt. Ai gjithashtu vuri në dukje se MASHT-i përmes IBP punon me shumë sukses me rrjetin e mësimdhënësve Pestalozzi të Këshillit të Evropës.

Mr. Cartëright foli shumë për arritjet e mësimdhënësve në Kosovë që kanë përfunduar trajnimin në kuadër të Edukimit për Qytetari Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut në nivelet pan-evropiane dhe sidomos në lidhje me miratimin e Kartës të re për EDQ / DNJ.

Në këtë ceremoni ishin të pranishëm edhe znj. Sophie Beaumont, Task Manager në ZNKE dhe kreu i ri i ekipit të Projektit të BE-Trajnimit mësuesve IPA (2011-2013).

Emir Adzovic, koordinatori i projektit dhe profesor. Rolf Gollob, ekspert i lartë (bashkë-udhëheqës  i Qendrës për projektet ndërkombëtare në Arsim në Universitetin e Cyrihut në Edukimin e Mësimdhënësve, Zvicër) përgëzoi mësimdhënësit, drejtorët e shkollave, zyrtarët e Ministrisë së Arsimit dhe partnerët për suksesin, bashkëpunimin dhe mbështetjen e tyre.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)