20 Mars 2018

Zgjedhjet në Ferizaj, test para zgjedhjeve Lokale ne 2013


 Shkruar nga Halil J. Halili

Jemi dëshmitar për fillimin e fushatës parazgjedhore në Komunën e Ferizajt. Zgjedhja për kryetar Komune bëri që degët e partive politike që veprojnë në këtë komunë të rikuperohen.

Kandidatet kanë hapur fushatën dhe kanë filluar me premtimet e tyre parazgjedhore por, ajo që është më rëndësi është fakti, dhe kandidatët për Kryetar Komune nuk duhet ta harrojnë, se Kryetari ka mandat të shkurtuar dhe se Buxhetin për vitin 2012 e kanë të gatshëm (25% është shpenzuar) dhe se  gjithashtu Buxheti për vitin 2013 do të aprovohet nga Kuvendi Komunal ekzistues, prandaj kjo çështje lë hapsir për të dëshiruar sa i përket ndryshimit të projekteve dhe planeve ekzistuese zhvillimore në Komunën e Ferizajt.

Komuna e Ferizajt ka 108690 banor sipas rezultateve paraprake te Entit të Statistikave të Kosovës ndërsa ka rreth 95449 votues në Listat e Votimit, të shpërndarë nëpër 25 Qendra të votimit.

Ferizaj nuk është rajon ku keqpërdorimi i votës është i theksuar por devijimet nga zgjedhjet e fundit kryesisht fokusoheshin ne grumbullimin e votave për kandidat të preferuar, brenda Partisë, (që e mundësoi edhe sistemi zgjedhor- vota për 5 kandidat). Ky tregues tani është shumë domethënëse dhe mund të reflektoj në mbështetjen e kandidateve të Partisë nga klanet brenda Degëve, se sa do të jetë determinues pritet të shohim shumë shpejt.

Ferizaj ka para vetes 8 kandidat: Agim Aliu nga PDK,  Adem Salihaj nga LDK, Faton Topallin nga Lëvizja Vetëvendosje,  Ramadan Hasanit nga AKR,  Naim Feratin nga AAK, Bujar Ademi nga PD, Ramadan Emini nga LB dhe Rrahim Sadiku, kandidat i pavarur.

Nuk mund te thuhet se ne këtë liste nuk ka kandidat te pakontestuar i cili do te meritonte fitoren qysh në rundin e parë por sipas të gjitha parashikimeve Ferizaj do të zgjedh Kryetarin e tij në rundin e dytë, gjegjësisht në balotazh.

Nëse përcillet një rrjedh logjike e zhvillimeve atëherë mundemi të themi se realisht ne Ferizaj, në rundin e parë do të “luftohet” për vendin e dytë. Vendi i parë potencialisht dihet, ai është kandidati i PDK-së Agim Aliu, ndërsa se kush do të jetë i dyti është shumë me rëndësi, ngase kjo do të reflekton në zhvillimet gjatë balotazhit, pra a do të jetë Adem Salihu apo Faton Topalli kjo është çështja.

Nëse do të shkoj në balotazh Adem Salihu atëherë PDK me kandidatin e tij Agim Aliu është shumë më afër fitores. Këtë nuk mund të e konteston gati askush që ka njohuri për zhvillimet politike ne Ferizaj ngase të gjithë e din e Adem Salihu në këto rrethana nuk mund të i sjellë të mira Ferizajt. Është për tu habitur se si LDK ka lëshuar këtë rast të papërsëritur për të rimarr Ferizajn. Pse nuk ka hyr në garë me ndonjë kandidat të ri. Mendoj se dega e LDK-së në Ferizaj ka kandidat me më shumë predispozita për të fituar këtë garë.

Kjo gjithashtu vlen edhe për koalicionet e mundshme ngase nuk mund të merret me mend se si Lëvizja Vetëvendosje apo votuesit e saj (kur dihet se kryesisht janë të rijë) kish me mbështet kandidatin Adem Salihaj për kryetar të Komunës së Ferizajt apo edhe se si kandidatet tjerë do ta mbështetnin kandidaturën e Adem Salihut për Kryetar.

Nëse në balotazh do të shkon kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Faton Topalli, atëherë gjendja do të jetë krejt tjetër, e pa parashikueshme dhe me shumë mundësi. Atëherë gjithsesi do të vjen në shprehje përcaktimi i kandidateve tjerë të cilët do të mund të jen shumë me ndikim në këtë rast, e veçanërisht Naim Ferati i AAK-së i cili në zgjedhjet e vitin 2009 ishte i dyti dhe kishte fituar afër 17% të votave dhe i cili nëse arrin ta mbaj përafërsisht këtë përqindje do të ketë rol të rëndësishëm në zhvillimet gjatë balotazhit. Mbështetja për kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje do të mund të i vinte edhe nga elektorati i LDK-së ngase i predisponuar për të votuar anti PDK do të krijonte favore për kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Kandidatet tjerë nuk mendoj se përqindja e përbashkët e tyre do të kaloj përqindjen e kandidatit të fundit, prandaj edhe pesha e tyre në proces do të jetë e limituar dhe pa ndikime reflektuese edhe pse dihet paraprakisht që kandidati i AKR-së dhe ai i PD-së gjatë balotazhit do ta mbështetin atë të PDK-së, ndërsa për kandidatin e LB dhe Rrahim Sadikun procesi ka gjasa të përfundon me rundin e pare.

Dhe ajo se çka dihet është se nëse Agim Aliu fiton  garën për Kryetar Komune në Ferizaj ai do të jetë kandidat i pakontestueshëm për Kryetar në zgjedhjet e ardhshme Komunale të viti 2013, dhe pikërisht ky fakt mund të dobësoj kandidaturën e tij ngase mund të zbehet mbështetja e rivalëve lokal brenda partisë. Prandaj për Agim Aliun këto zgjedhje nuk janë vetëm kandidim i zakonshme për tu zgjedh Kryetar por është me shumë se kaq, ngase ai tani garon për të mbajt pushtetin, garon për të fituar postin por edhe për të fituar kandidaturën.

Por për Ferizajn, e edhe për gjithë Kosovën shumë më e rëndësishme është që procesi të shkoj mirë, zgjedhjet të jenë sipas standardeve dhe të pranueshme edhe pse rezultati por edhe koalicionet e mundshme gjithsesi do te reflektojnë në zgjedhjet e ardhshme.
Pra, Urime Ferizaj paq këmbë të mbar.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Gruas diskutohet "Përpjekja e përbashkët: Obligimi qytetar dhe i qeverisë në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm". (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti mban konferencë për media bashkë me Nënkryetarin e Komunës së Konyas, Ziya Yalçinkaya. (Objekti i Komunës se Prishtinës, ora 11:30)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Me rastin e Ditës Botëore të Shëndetit Oral, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, viziton Qendrën Klinike Stomatologjike Universitare të Kosovës. (Klinike Stomatologjike, ora 13:30)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Ambasadori kanadez Daniel Maksymiuk viziton Qendrën për Shëndetin e Gruas ‘Klasat për Nëna’. (Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)