19 Nëntor 2017

Përkrahet koncesionimi i Brezovicës

Prishtinë, 31 mars - Qendra e skijimit në Brezovicë do të jepet në shfrytëzim për një periudhë afatgjatë prej 99 vjetësh.

Njohës të çështjeve ekonomike përkrahin procesin e dhënies me koncesion, duke thënë se ai do të sjellë efekte të shumta ekonomike.

Por, ekspertë të turizmit, shfaqin drojën se koncesionimi do të zgjasë shumë dhe nuk do të japë efekte të shpejta. Afati për shprehjen e interesit për këtë kompleks është deri pasnesër (2 prill), kurse deri në shtator pritet të bëhet dhënia e kontratës.
 
Kosova ka resurse të shumta të turizmit malor. Por, në mungesë të investimeve dhe shfrytëzimit të përshtatshëm të tyre, sektori i turizmit ka mbetur tejet i pazhvilluar dhe potencialet të pashfrytëzuara.

Kompleksi më i madh turistik në Kosovë është Qendra e Skijimit në Brezovicë, që ndodhet në malet e Sharrit. Përpjekjet e deritashme për zhvillimin e kësaj qendre, kanë rezultuar pa sukses. Tani Qeveria ka marrë vendim që Brezovica të jepet me koncesion për periudhën 99 vjeçare, por jo të privatizohet, siç ishte planifikuar më parë.

Eksperti i turizmit, Zekë Çeku, përkrahë çfarëdo nisme nga Qeveria për zhvillimin e këtij kompleksi, por thotë se procesi i koncesionimit, kërkon shumë kohë për t’u zhvilluar.

“Problemi është koha. Duhet me e nda, të bëhet privatizimi i qendrës ekzistuese, të vazhdohet me master-planifikimin, të vazhdohet me koncesionin. Nuk e kundërshtoj koncesionin, përkundrazi e konsideroj që është në rregull, mirëpo nuk kemi përvoja, duhet të dalim në vendet e rajonit, të marrim përvojat e tyre dhe të vlerësojmë se çka është e përshtatshme për ne”, thotë Çeku.

Eksperti i ekonomisë, Haki Shatri, ish ministër i ekonomisë dhe financave, thotë se në Brezovicë nuk është investuar fare për një kohë të gjatë, prandaj përkrah çfarëdo projekti, që ndikon në zhvillimin e tij.

“Mendoj që janë vonuar deri tash, por e di që në disa aspekte ka pasur edhe pengesa politike. Nuk mund të jap vlerësime të sakta se cila metodë do të jetë më e mirë, por duke u nisur prej rezultateve të deritashme të privatizimit, mendoj që ndoshta është më mirë koncesioni, për shkak se shteti e ruan pronësinë mbi asetin dhe nxjerr një rezultat në atë sektor”, tha Shatri.

Kurse profesori i ekonomisë, Isa Tahiri, thotë se Kosova do të ketë përfitime të shumta nga procesi i dhënies me koncesion të Brezovicës.

“Përkitazi me dhënien e Brezovicës me koncesion, mendoj që pa marrë parasysh me çfarë përqindjeje, nga aspekti i ekonomisë së tregut të lirë do të ketë leverdi ekonomike në shumë dimensione, do të ketë investime të drejtpërdrejta të huaja, do të rritet numri i të punësuarve, do të zhvillohet turizmi malor dhe do të ketë qarkullim më të madh”, thekson Tahiri.

Në bazë të projektit, investitorëve do t’iu kërkohet të paraqesin konceptet e tyre për zhvillimin e Brezovicës, përkatësisht masterplanin e hapësirës. Atje janë përcaktuar katër zona për zhvillim; zona B është Brezovica ekzistuese, kurse A, C dhe D janë zona të reja të propozuara për zhvillim.

Këto zona, ku lartësia shkon deri në 2 mijë e 300 metra, paraqesin mundësi për hapjen e shtigjeve të reja, por edhe ndërtimin e objekteve hoteliere, fshatra turistike etj.

Ndryshe, shpallja e shprehjes së interesit për projektin zhvillimor të Brezovicës është bërë më 31 janar, afati për dorëzimin e shprehjes së interesit është më 2 prill, shpallja e tenderit parashihet të bëhet në muajin prill ose maj, kurse dhënia e kontratës në gusht apo shtator.

/RTK/

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2017 - Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas votimit do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit për kryetar në 19 komuna dhe rivotimin për kryetar të komunës së Parteshit. (Qendra e Votimit 1907E në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 8:00)

 - Kongresmenit amerikan, Eliot Engel do të vizitojë qendrën e thirrjeve të Demokracisë në Veprim. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputeti i i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti  voton Fakulteti Juridik  të Universitetit te Prishtinës. (Qendra e votimit 1913E, Vendvotimi - 1913E/03R , ora 9:00)

- Kongresmeni amerikan, Eliot L. Engel do të vizitojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku do të pritet nga anëtarët e KQZ-së dhe me pas do të japin nga një deklaratë para gazetarëve. (Selia e KQZ-së, ora 9:20)
 
- Demokracia në Veprim mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vend votimëve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, voton në shkollën fillore “Çajupi”. (Mitrovicë, ora 9:30)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore “Abaz Ajeti”. (Gjilan, ora 9:45)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Gjilanit Sami Kurteshi voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Selami Hallaqi", ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë  në Shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli”. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Shkollë fillore "Faik Konica". (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/01R, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Prizrenit Mytaher Haskuka voton në Prizren. (Shkolla e mesme  "11 Marsi", ora 11:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Podujevës, Ajet Potera voton në Podujevë. (Shkolla fillore “Naim Frashëri”, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kaçanikut, Basri Kodra voton në Kaçanik. (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, ora 10:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Visar Ymeri voton në Shkollen fillore "Faik Konica" ne Prishtinë. (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/09D në objektin e shkollës, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 11:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj do të votojë në shkollën fillore Faik Konica. (Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 12:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kamenicës Qëndron Kastrati voton në Kamenicë. (Gjimnazi “Ismail Qmali”, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Gjilan mban konferencën e radhës për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 15:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 16:00)

- E Diela e tretë e muajit Nëntor shënon Ditën Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor me c'rast behët ndezja e qirinjëve, në nderim të viktimave të cilët kanë humbur jetën në aksidente trafiku. (Teatri Kombëtar në Prishtinë, ora 17:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e tretë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 19:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 19:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 20:00)