26 Shtator 2017

AFK, shpërndanë grantet e para të financuara nga BE-ja

Prishtinë, 27 janar - Institucioni mikrofinanciar AFK ka shpërndarë 100 grantet e para të financuara nga Bashkimi Evropian në kuadër të projektit të Bankës Evropaine për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD), KoSEP.

Gjatë muajit të ardhshëm, AFK do të shpërndajë grantet tjera të fituara gjatë tre muajve të fundit të vitit të kaluar që do të arrijnë shumën mbi 7000 euro, deri në fund të projektit institucioni mund të shpërndajë mbi 150 mijë euro grante.  

Grantet ju kanë dhënë individëve dhe kompanive të cilat kanë investuar në përmirësimin e efiçiencës së energjisë, duke blerë pajisje efiçiente, duke zbatuar projekte të izolimeve termike , apo në veprime të tjera, të përfshira në projekt përmes kredive të lëshuara nga AFK.

Grantet janë fituar pasi klientët e AFK-së kanë marrë kredi nga instutucioni financiarë në kuadër të projektit KoSEP dhe kanë investuar në masa të efiçiencës së energjisë, në këtë mënyrë janë kualifikuar për grant të financuar nga Bashkimi Evropian.Grantet mbulojnë deri 20 % të kredisë.

“Jam shumë i lumtur që si institucion jemi duke marrë pjesë në një projekt që i mundëson secilit qytetarë të Kosovës të investojnë në Efiçiencë të Energjisë”, ka thënë Vahdet Anadolli, drejtor i AFK-së.

“Kredia për Kursim, siq e quajmë ne në, kuadër të projektit i mundëson qytetarëve të Kosovës që të nfinancojnë investimet në Efiçiencë të Energjisë, dhe të përfitojnë grante të cilat tejkalojnë shumën e kamatës për kreditë që janë më të shkurtëra se 30 muaj”, ka shtuar ai.

AFK është pjesë e projektit KoSEP dhe vazhdon të financojë projekte të Efiçiencës së Energjisë të përkrahura me grante nga Bashkimi Evropian.

Kreditë për kursim të AFK-së të përkrahura me grante nga BE-ja, financojnë edhe pajisje bujqësore dhe makineri të ndryshme si dhe izolime të ndryshme për shtëpi dhe hapsira të banimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2017

- Shoqata e pemëve “Pema” nga Kovraga me përkrahjen e programit AGRO të USAID-it organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Prodhimtaria e mollës në Kosovë - gjendja aktuale, perspektiva dhe sfidat”. (Fshati Kovragë i Istogut, vendi ku është organizuar zakonisht “Dita e Mollës”, ora 10:30)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media, në të cilën do të marrin pjesë, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Ndërtesa e Ministrisë e Drejtësisë, ora 11:30)

- Ambasadori I ShBA-ve Greg Delawie do të flas në ceremonin e lansimit të Trekandit, kompania e parë e financuar dhe mbështetur  nga Gjirafa Lab. (Sheshi 21, ora 17:15)

- Muzeu i Kosovës, në kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane me moton Ditët e Hapura hap ekspozitën me fotografi nga autori nga Turqia, Erhan Bayladi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Shfaqjet performanca teatrale “Copë Copë”. (Teatri i Qytetit “Adriana Abdullahu” në komunën e Ferizajit, ora 20:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, takohet me përfaqësueset e shoqatave te grave, i pranishëm do të jetë kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencën për medie për të diskutuar problemet dhe brengat e qytetarëve të Prishtinës. (Sheshi Skënderbeu, pranë ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Kandidatit për kryetar të Prishtinës nga Partia Demokratike e Kosovës, Lirak Çelajt promovon Platformën zgjedhore. (Hotel "Sirius, ora 13:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Klinë do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, mban sot konferencë për media lidhur me projektet që do të realizohen gjatë mandatit të dytë. (Zyra e Lëvizjes Vetëvendosje! në lagjen Arbëria, ora 14:00)
 
- Dega e NISMA për Kosovën në Istog do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Restaurant Freskia në Istog, ora 15:00)

- Kandidatit për kryetar të Prishtinës nga Partia Demokratike e Kosovës, Lirak Çelaj bashkëbisedon dhe takohet me qytetarët "dorë më dorë". (Xhamia e Llapit, ora 15:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dhe kandidati për kryetar të Podujevës, Hajredin Hyseni, do të takohen me qytetarë në qendër të Podujevës. (Podujevë, ora 15:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dhe kandidati për kryetar për Podujevës, Hajredin Hyseni, do ta vizitojnë Fabrikën e Tekstilit “SSprint” në fshatin Letanc. (Letanc, ora 16:30)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubimin zgjedhor në qytetin e Vitisë, marrin pjesë kryetari Visar Ymeri, deputeti Albin Kurti, deputetja Shqipe Pantina dhe kandidati për kryetar të Vitisë, Salih Salihu. (Restaurant Lindi në Viti, ora 17:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Pejë do të bëj hapjen e fushatës zgjedhore. (Restaurant Universi në Pejë, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim zgjedhor në Pejë, merr pjesë edhe Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj. (Hotel Dukagjini, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim me fermerë të Pejës, merr pjesë Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Restoran Koha 3, ora 19:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës të Prizrenit Dr. Hatim Baxhaku shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Asamble Komunale. (Kompleksi Lidhja e Prizrenit, ora 19:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban tubimin elektoral në Mitrovicë. (Hotel Palace, ora 19:00)