18 Qershor 2018

Jacobson vizitoi Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës

Prishtinë, 12 prill - Ambasadorja znj. Tracey Ann Jacobson u prit nga Guvernatori Bedri Hamza me të cilin shkëmbeu informacion mbi zhvillimet ekonomike dhe financiare në Republikën e Kosovës.

Guvernatori Hamza falënderoi Ambasadoren Jacobson për vizitën dhe kontributin që  shteti i saj ka dhënë BQK-së dhe sektorit financiar, duke u shprehur  i  gatshëm  për  thëllim  të  bashkëpunimit më  qëllim  të  zgjerimit të  mbështetjes  nga  ana e  SHBA-ve.

Duke u falënderuar për pritjen, Ambasadorja Jacobson u zotua se vendi i saj do të   vazhdojë përkrahjen e zhvillimit ekonomik, dhe institucional të Republikës së  Kosovës. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2018  - Mbahet ceremonia e hapjes së edicionit të tretë të konferencës ndërkombtare të Universitetit të Prishtinës - UPISC. (Hotel 'Amazona', ora 9:00)

- Instituti Pedagogjik i Kosovës mban konferencën për media lidhur me publikimin e raportit të studimit “Përvojat e para në vlerësimin e performancës së shkollës në Kosovë”.  (Hotel 'Sirius', ora  9:30)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë organizojn simpoziumin shkencor “Vlera dhe ardhmëri të hardhisë dhe verës Vranç”. (Objekti i Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, Rr. “Xhelal Hajta – Toni” Nr. 486, në Rahovec ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Drejtori i Inspeksionit nga Komuna e Gjilanit, Nevzad Rushiti mban konferencë me gazetarë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 11:00)