22 Tetor 2017

Rritet biznesi i avionëve privatë me qera

New York, 29 tetor - Yjet e rokut, anëtarër e familjeve mbretërore apo miliarderët mund të përdorin tani një kartë të parapaguar prej 80 mijë dollarësh për të marrë me qera një avion privat për të shkuar kudo që i shtyn fantazia.

Megjithëse recesioni global ka bërë që shitjet e avionëve privatë të bien më shumë se 50 përqind në tre vjetët e fundit, një kompani britanike thotë se biznesi i saj i dhënies së avionëve me qera po shkon mirë.

 Në një aerodrom privat në lindje të Londrës, një makinë luksoze afrohet pranë një avioni edhe më luksoz.

Chris Leach, president i kompanisë Air Charter Service (ACS), do të hipë në këtë avion për një udhëtim të shkurtër biznesi në Paris. Udhëtarët e tjerë janë, Erik Lindbergh, nip i aviatorit të famshëm amerikan, Charles Lindbergh, njeriut të parë që kapërceu Atlantikun me avion.

Klientët normalisht paguajnë më shumë se 16 mijë dollarë në ditë për ta marrë këtë avion me qera. Por janë ata që vendosin kohën se kur do të nisen. Zoti Leach shpjegon se kur vjen puna për udhëtime me avion, paraja ble gjithçka. Ai kujton rastin e një princeshe arabe që mori me qira një avion privat për të shkuar në Paris, ku do të bënte blerje. Kur do të kthehej, ajo vuri re se i duhej një avion tjetër privat për gjërat që kishte blerë.

\"Morëm një telefonatë nga Parisi, tregon Leach. Princesha arabe kishte 57 sende që kishte blerë dhe që nuk i nxinte avioni privat. Atëhere ne ramë dakord t’i jepnim një avion mallrash që do të ndiqte avionin privat për ta çuar bagazhin e saj në Lindjen e Mesme.\"

Pas gjysmë ore avioni privat ku ndodhet zoti Leach ulet në aeroportin Le Bourget të Parisit.

Në një pritje brenda në terminal, Leach dhe Lindbergh flasin para medias franceze për biznesin që kanë nisur bashkë, Lindbergh Card. Fjala është për një kartë të parapaguar. Klientët duhet të paguajnë fillimisht 80,000 dollarë në dorë. Ata që kanë një kartë të tillë mund t’i shmangin shumë nga procedurat e rezervimit për udhëtarët e zakonshëm.

Nipi i Charles Lindbergh-ut thotë se aviatori legjentar do të ishte mahnitur po ta kishte jetuar këtë ditë:

\"Është e vështirë të thuash se ç’do të kishte menduar gjyshi për udhëtimet e sotme, por ai ishte shumë i interesuar për të ardhmen e fluturimeve në hapësirë. Ai do të ishte mrekulluar nga ajo që ndodh tani, sidomos me raketat nënorbitale që po prodhohen nga industria private e hapësirës. Ky mund të jetë hapi tjetër i madh.”

Kompania Air Charter Service thotë se shumë prej klientëve të saj i marrin me qira avionët privatë thjesht nga impulsi. Për shembull atyre u teket të shkojnë për ta bërë pazarin në Francë dhe të hanë darkë në Nju Jork.

Chris Leach thotë se shitjet e kompanisë së tij u rritën 15 përqind vitin e kaluar. 

\"Vërtet ka patur recesion por kjo është kompensuar nga shtimi i numrit të milionerëve, sidomos në Kinë dhe në Indi,” thotë zoti Leach. Numri i të pasurve në botë shtohet çdo vit, prandaj kjo lloj industrie vazhdon të rritet”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e Votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e parë për media për hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti voton në Prishtinë. (Vendvotimi në Fakultetin Juridik, ora 9:00)

- Kandidatja për Kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, znj.Valdete Idrizi do të shpreh të drejtën e votës në Mitrovicë. (Shkolla Fillore “Andon Z. Çajupi”, ora 9:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, do të votojë në Prishtinë. (Vendvotimi në Shkollën e Mesme “Sami Frashëri” , ora 9.30)

- Banorët e lagjes jashari nga prekazi dalin në mënyrë të organizuar për të votuar. (Nisja nga kompleksi memorial "Adem Jashari" në Prekaz, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën thërret konferencë për medie në lidhje me zgjedhjet lokale që po mbahen sot në nivel vendi. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, voton në Gjilan ku me pas edhe do të deklarohet për mediat. (Shkolla fillore “Abaz Ajeti”, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë “Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i NISMA’s për kryetar të Prishtinës, Shyqiri Bytyqi, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar të Komunës së Prishtinës nga AKR, Selim Pacolli do të votojë në Hajvali. (Shkolla fillore "Shkendija", ora 10:00)

- Kandidatit i LDK-së pwr kryetar të Lipjanit, Imri Ahmeti do të votoj në në fshatin Poturovc të  Lipjanit. (Qendra e Votimit në Poturovc, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Celaj, do të votojë në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Gjergj Fishta", ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delaëie viziton qendrën e thirrjeve të Demokracia në Veprim. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e dytë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e tretë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 20:00)