19 Nëntor 2017

Mnistria e Infrastruktures përgatit strategji për sigurinë rrugore

Prishtinë, 23 nëntor - Sot është mbajtur takimi ndërministror i Këshillit për Siguri në komunikacionin Rrugor në të cilin u tha se është duke u hartuar Strategjia për sigurinë rrugore në bashkëpunim me konsulencën Evropiane-EGIS International e cila pritet të përfundoi në maj të viti të ardhshëm.

Në fjalën e tij Ministri Mujota, foli për prioritetin e Këshillit për Siguri në Komunikacionin Rrugor dhe theksoi se prioritet i këtij këshilli është siguria rrugore, për çka duhet të ketë angazhim të vazhdueshëm dhe gjithëpërfshirës për rritjen e saj dhe krijimin e një ambienti të sigurtë për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Ministri Mujota, poashtu vlerësoi se me qëllim të rritjes së sigurisë në komunikacion, Ministria e Infrastrukturës, është duke u hartuar Strategjia për sigurinë rrugore në bashkëpunim me konsulencën Evropiane-EGIS International e cila pritet të përfundoi në maj të viti të ardhshëm.

“Kjo strategji do të ndikojë në përmirësimin e sigurisë në komunikacionin rrugor, ndëra për përfundimin e saj në afatin e paraparë, kërkohet një angazhim i të gjithë anëtarëve të këtij këshilli. Me këtë rast kërkoj nga ju që të kërkoni nga përfaqësuesit tuaj për një angazhim më të madh në grupet punuese për hartimin e strategjisë dhe nëherit kjo strategji t’i arrijë standardet e dëshiruara” tha ministri Mujota.

Sipas ministrit Mujota qëllimet e programit për siguri në komunikacionin rrugor janë: Ulja e fatkeqësive më të rënda në kushte të rritjës së komunikacionit rrugor.

Republika e Kosovës ka numrin me te ulet tee fatkeqësive të komunikacionit rrugor, në raport me numrin e banorëve ta përafrojë me vendet Evropiane.

Kjo sipas ministrit ka ardhur si pasoj nga rritja e dukshme e masave preventive të organeve të rendit me mjete legjistlative, ngritja e vetëdijës së qytetarëve për siguri në komunikacionin rrugor me anë të organizatave edukativo arsimore, harmonizimi i legjistlativit në raport me pasojat dhe shkaqet e fatkeqësive në komunikacionin rrugor, senzibilizimi me anë të mjeteve të komunikimit public për opinion dhe problemet dhe pasojat në komunikacionin rrugor, ngritja e kulturës në komunikacionin rrugor si dhe inkuadrimi i zbatimit të programit, nga të gjitha segmentet e shtetit, organizatat profesionale, të cilat veprimtarinë e punës e kanë të lidhur me sigurinë në komunikacionin rrugor dhe në këtë mëenyrë japin kontribut interdisciplinar dh endërmjetësim bashkëkohor për sigurinë në komunikacionin rrugor.

Ndërsa Strategjia për Siguri në Komunikacionin rrugor, mbështetet në të dhënat për numrin dhe shkaqet e aksidenteve në komunikacionin rrugor, ku të dhënat për aksidentet rrugore janë siguruar nga Policia e Kosovës-Policia e Trafikut.

Strategjia për siguri në komunikacionin rrugor përfshinë të gjitha pikat të cilat janë të identifikuara si problematike, të cilat kontribuojnë në rritjen e numrit të aksidenteve rrugore, shtoi ministri Mujota.

Jakup Hoti, drejtor i Sekretariatit për siguri në komunikacionin rrugor në Ministrinë e Infrastrukturës, paraqiti raportin i cili paraqet numrin e aksidenteve të cilat kanë ndodhur gjatë vitit 2010 dhe nëntëmujorit të këtij viti. Sipas këtij raporti, gjatë viti 2010, kanë ndodhur 13241 aksidente, në nëntëmujorin e këtij viti, kanë ndodhur 14041 aksidente, çka do të thotë se këtë vit numri i aksidenteve në komunikacionin rrugor është rritur për 6.0 për qind.  

Në këtë takim morën pjesë edhe zëvendësministri i ministrisë së Drejtësisë Daut Xhemajli, zëvendësministri i Arsimit Nehat Mustafa, zëvendësministri i Ekonomisë, Ramadan Avdiu, nga Policia e Kosovës, Sheremet Ahmeti, përfaqësuesja e Zyrës së kryeministrit, Dhurata Hoxha, nga kompania konsulente në Ministrinë e Infrastrukturës-EGISBCEOM- International, Eric Hoyrup, si dhe Sazan Ibrahimi, nga Asociacioni i Komunave të Kosovës.

Kryesuesi i Departamentit të Trafikut Rrugorë në Policinë e Kosovës, Sheremet Ahmeti, tha se policia tashmë ka planin strategjik për vitin 2011-2015

Sipas të dhënëve statistikore të Policisë së Kosovës në të cilat mbështetet edhe kjo strategji vetem në periudhën nëntë mujore të vitit të kaluar kanë ndodhur 13 mijë e 241 aksidente, ndërkaq këtë vit 14 mijë e 41 aksidente.

Numri i aksidenteve me fatalitet ka shënuar një rënie, diku rreth 16 përqind.

Në vitin 2010, 110 persona kanë humbur jeten, ndërkaq në përiudhen e njëjtë të këtij viti 94 persona.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2017 - Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas votimit do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit për kryetar në 19 komuna dhe rivotimin për kryetar të komunës së Parteshit. (Qendra e Votimit 1907E në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 8:00)

 - Kongresmenit amerikan, Eliot Engel do të vizitojë qendrën e thirrjeve të Demokracisë në Veprim. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputeti i i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti  voton Fakulteti Juridik  të Universitetit te Prishtinës. (Qendra e votimit 1913E, Vendvotimi - 1913E/03R , ora 9:00)

- Kongresmeni amerikan, Eliot L. Engel do të vizitojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku do të pritet nga anëtarët e KQZ-së dhe me pas do të japin nga një deklaratë para gazetarëve. (Selia e KQZ-së, ora 9:20)
 
- Demokracia në Veprim mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vend votimëve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, voton në shkollën fillore “Çajupi”. (Mitrovicë, ora 9:30)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore “Abaz Ajeti”. (Gjilan, ora 9:45)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Gjilanit Sami Kurteshi voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Selami Hallaqi", ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë  në Shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli”. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Shkollë fillore "Faik Konica". (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/01R, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Prizrenit Mytaher Haskuka voton në Prizren. (Shkolla e mesme  "11 Marsi", ora 11:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Podujevës, Ajet Potera voton në Podujevë. (Shkolla fillore “Naim Frashëri”, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kaçanikut, Basri Kodra voton në Kaçanik. (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, ora 10:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Visar Ymeri voton në Shkollen fillore "Faik Konica" ne Prishtinë. (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/09D në objektin e shkollës, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 11:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj do të votojë në shkollën fillore Faik Konica. (Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 12:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kamenicës Qëndron Kastrati voton në Kamenicë. (Gjimnazi “Ismail Qmali”, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Gjilan mban konferencën e radhës për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën do të flasin Nënkryetari dhe deputeti, Dardan Sejdiu. (Zyret e Vetëvendosjes në lagjen "Arbëria", ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 15:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 16:00)

- E Diela e tretë e muajit Nëntor shënon Ditën Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor me c'rast behët ndezja e qirinjëve, në nderim të viktimave të cilët kanë humbur jetën në aksidente trafiku. (Teatri Kombëtar në Prishtinë, ora 17:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e tretë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 19:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 19:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 20:00)