17 Janar 2018

Krijohet Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit

Tiranë, 8 tetor - Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve njoftoi sot krijimin e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan tё Zhvillimit, njё organizёm jofitimprurёs, i cili do tё mbёshtesё me njё kapital prej 140 milionё dollarёsh zhvillimin ekonomik tё Shqipёrisё.

 

Fondacioni pritet tё investojё programe zhvillimi nё shkollat shqiptare tё tё gjitha niveleve, sipёrmarrje private, eko-turizёm kulturor dhe zhvillim pёr udhёheqje.

Kryetari i Fondit Shqiptaro-Amerikan tё Ndёrmarrjeve dhe i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan tё Zhvillimit, Majkёll Granof, thotё se tashmё nga ky bashkёpunim ёshtё krijuar njё mjedis i ri dhe dinamik biznesi.

"Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit do tё menaxhojё programe zhvillimi nё afate tё gjata, duke i trajtuar çёshtjet nё thellёsi. Kemi marrё lejen e qeverisё amerikane pёr kёtё veprimtari, kemi pёrcaktuar fushat e punёs dhe drejtuesit, dhe tani po studjojmё programet e zhvillimit. Kemi fonde tё mjaftueshme dhe Fondacioni do tё qёndrojё shumё gjatё nё Shqipёri. Qёllimi kryesor ёshtё qё ndryshimet nё jetёn dhe ekonominё e vendit tё jenё tё pёrhershme." - tha zoti Granof.

Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve u themelua 15 vjet mё parё me 30 milionё dollarё nga qeveria amerikane pёr tё mbёshtetur kompanitё private dhe ekonominё e tregut nё Shqipёri. Tani Fondi ёshtё 6-fishuar nё kapitale, duke investuar nё 40 kompani.

Kryetari i Nderit i Fondit, Domenik Skalione, njё nga themeluesit e tij shumё vite mё parё, thotё se qёllimi i vetёm mbetet pёrmirёsimi i jetёs sё shqiptarёve."

Dёshira e mirё e popullit amerikan pёr tё ndihmuar Shqipёrinё, u zhvillua falё dёshirёs sё vetё popullit shqiptar pёr tё ndihmuar vetveten. Fondi ёshtё krenar pёr ato qё ka ndёrtuar nё Shqipёri. Janё bёrё shumё ndryshime dhe shumё tё tjera nevojiten ende. Tani Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit dёshiron qё tё mbёshtesё Shqipёrinё nё njё nga fushat mё themelore pёr çdo popull, siç ёshtё arsimi cilёsor.

Ne shohim qё Shqipёria ka nevojё pёr mbёshtetje nё kёtё fushё. Ne do tё ndihmojmё qё arsimi shqiptar tё ngrihet nё lartёsinё e vendeve mё tё zhvilluara dhe ndihma do tё jetё e thellё nё tё gjitha nivelet, qё nga fёmijёt e vegjёl e deri tek studiuesit universitarё", - tha zoti Skalione.

Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve ka investuar drejtpёrdrejt 111 milonё dollarё nё 77 investime, duke hapur mbi 5 mijё vende pune, duke i shtuar 1,2 miliardё dollarё Prodhimit tё Brenshёm Kombёtar nga portofoli i kompanive shqiptare.

Investime mё tё spikatura tё Fondit Shqiptaro-Amerikan tё Ndёrmarrjeve, midis dhjetёra financimeve, janё Banka Amerikane e Shqipёrisё, qё u kreditoi 1 miliardё dollarё kompanive vendase, kompania ALEAT qё prodhoi 2,4 milionё karta identiteti dhe 1,1 milionё pasaporta biometrike, kompani tё njohura sigurimesh si SIGAL dhe Aeroporti Ndёrkombёtar "Nёnё Tereza".

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)