19 Nëntor 2017

Krijohet Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit

Tiranë, 8 tetor - Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve njoftoi sot krijimin e Fondacionit Shqiptaro-Amerikan tё Zhvillimit, njё organizёm jofitimprurёs, i cili do tё mbёshtesё me njё kapital prej 140 milionё dollarёsh zhvillimin ekonomik tё Shqipёrisё.

 

Fondacioni pritet tё investojё programe zhvillimi nё shkollat shqiptare tё tё gjitha niveleve, sipёrmarrje private, eko-turizёm kulturor dhe zhvillim pёr udhёheqje.

Kryetari i Fondit Shqiptaro-Amerikan tё Ndёrmarrjeve dhe i Fondacionit Shqiptaro-Amerikan tё Zhvillimit, Majkёll Granof, thotё se tashmё nga ky bashkёpunim ёshtё krijuar njё mjedis i ri dhe dinamik biznesi.

"Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit do tё menaxhojё programe zhvillimi nё afate tё gjata, duke i trajtuar çёshtjet nё thellёsi. Kemi marrё lejen e qeverisё amerikane pёr kёtё veprimtari, kemi pёrcaktuar fushat e punёs dhe drejtuesit, dhe tani po studjojmё programet e zhvillimit. Kemi fonde tё mjaftueshme dhe Fondacioni do tё qёndrojё shumё gjatё nё Shqipёri. Qёllimi kryesor ёshtё qё ndryshimet nё jetёn dhe ekonominё e vendit tё jenё tё pёrhershme." - tha zoti Granof.

Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve u themelua 15 vjet mё parё me 30 milionё dollarё nga qeveria amerikane pёr tё mbёshtetur kompanitё private dhe ekonominё e tregut nё Shqipёri. Tani Fondi ёshtё 6-fishuar nё kapitale, duke investuar nё 40 kompani.

Kryetari i Nderit i Fondit, Domenik Skalione, njё nga themeluesit e tij shumё vite mё parё, thotё se qёllimi i vetёm mbetet pёrmirёsimi i jetёs sё shqiptarёve."

Dёshira e mirё e popullit amerikan pёr tё ndihmuar Shqipёrinё, u zhvillua falё dёshirёs sё vetё popullit shqiptar pёr tё ndihmuar vetveten. Fondi ёshtё krenar pёr ato qё ka ndёrtuar nё Shqipёri. Janё bёrё shumё ndryshime dhe shumё tё tjera nevojiten ende. Tani Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit dёshiron qё tё mbёshtesё Shqipёrinё nё njё nga fushat mё themelore pёr çdo popull, siç ёshtё arsimi cilёsor.

Ne shohim qё Shqipёria ka nevojё pёr mbёshtetje nё kёtё fushё. Ne do tё ndihmojmё qё arsimi shqiptar tё ngrihet nё lartёsinё e vendeve mё tё zhvilluara dhe ndihma do tё jetё e thellё nё tё gjitha nivelet, qё nga fёmijёt e vegjёl e deri tek studiuesit universitarё", - tha zoti Skalione.

Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndёrmarrjeve ka investuar drejtpёrdrejt 111 milonё dollarё nё 77 investime, duke hapur mbi 5 mijё vende pune, duke i shtuar 1,2 miliardё dollarё Prodhimit tё Brenshёm Kombёtar nga portofoli i kompanive shqiptare.

Investime mё tё spikatura tё Fondit Shqiptaro-Amerikan tё Ndёrmarrjeve, midis dhjetёra financimeve, janё Banka Amerikane e Shqipёrisё, qё u kreditoi 1 miliardё dollarё kompanive vendase, kompania ALEAT qё prodhoi 2,4 milionё karta identiteti dhe 1,1 milionё pasaporta biometrike, kompani tё njohura sigurimesh si SIGAL dhe Aeroporti Ndёrkombёtar "Nёnё Tereza".

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2017 - Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas votimit do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit për kryetar në 19 komuna dhe rivotimin për kryetar të komunës së Parteshit. (Qendra e Votimit 1907E në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e qendrave të votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 8:00)

 - Kongresmenit amerikan, Eliot Engel do të vizitojë qendrën e thirrjeve të Demokracisë në Veprim. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputeti i i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti  voton Fakulteti Juridik  të Universitetit te Prishtinës. (Qendra e votimit 1913E, Vendvotimi - 1913E/03R , ora 9:00)

- Kongresmeni amerikan, Eliot L. Engel do të vizitojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ku do të pritet nga anëtarët e KQZ-së dhe me pas do të japin nga një deklaratë para gazetarëve. (Selia e KQZ-së, ora 9:20)
 
- Demokracia në Veprim mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vend votimëve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kandidatja e PDK-së për kryetare të Komunës së Mitrovicës, Valdete Idrizi, voton në shkollën fillore “Çajupi”. (Mitrovicë, ora 9:30)

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri voton në shkollën fillore “Abaz Ajeti”. (Gjilan, ora 9:45)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Gjilanit Sami Kurteshi voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Selami Hallaqi", ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë  në Shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli”. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Shkollë fillore "Faik Konica". (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/01R, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Prizrenit Mytaher Haskuka voton në Prizren. (Shkolla e mesme  "11 Marsi", ora 11:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Podujevës, Ajet Potera voton në Podujevë. (Shkolla fillore “Naim Frashëri”, ora 10:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kaçanikut, Basri Kodra voton në Kaçanik. (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, ora 10:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes Visar Ymeri voton në Shkollen fillore "Faik Konica" ne Prishtinë. (Qendra e votimit 1903E, Vendvotimi - 1903E/09D në objektin e shkollës, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 11:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj do të votojë në shkollën fillore Faik Konica. (Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 12:00)

- Kandidati i i Lëvizjes Vetëvendosjes për kryetar të Kamenicës Qëndron Kastrati voton në Kamenicë. (Gjimnazi “Ismail Qmali”, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Gjilan mban konferencën e radhës për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën do të flasin Nënkryetari dhe deputeti, Dardan Sejdiu. (Zyret e Vetëvendosjes në lagjen "Arbëria", ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e dytë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 15:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, do të zhvilloj konferencën e rregulltë për media. (Salla e Mediave në Selinë Qendrore të AAK-së, ora 16:00)

- E Diela e tretë e muajit Nëntor shënon Ditën Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor me c'rast behët ndezja e qirinjëve, në nderim të viktimave të cilët kanë humbur jetën në aksidente trafiku. (Teatri Kombëtar në Prishtinë, ora 17:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën e tretë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit te votimit. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 19:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 19:00. (Qendra mediale të KQZ-së, ora 20:00)