27 Nëntor 2021

Me piktura shpreh kujtesën arbëreshe

Romë, 29 qershor - Ka dalë në skenën italiane të artit dhe të kulturës një piktor i ri me ambicie të larta për të arritur shumë në art, sidomos në pikturë. Është ky piktori i njohur italian me prejardhje arbëreshe nga Kalabria, Paolo Cozzolino.

Veprat e tij të artit janë vlerësuar lartë. Paolo u dëshmua me veprat e tij të spikatura, veçanërisht me rastin e hapjes së ekspozitës së tij personale në Romë.

Ekspozita e piktorit të njohur arbëresh, Paolo Cozzelino, me titull “Skënderbeu mes mitit dhe traditës, rizbulim dell\'Arberia” u hap në Osteria Oscar Montecitorio në Romë, në kryeqytetin e Italisë, më 20 qershor 2016. Kjo ekspozitë do të jetë e hapur tre muaj e dhjetë ditë, deri në fund të shtatorit të vitit 2016.

Paolo Cozzolino është një piktor i njohur arbëresh, i lindur në Castrovillari të Kalabrisë në vitin 1979. Mirëpo, ai është rezident në Firmo, një fshat simpatik Italo-Shqiptar në krahinën e Kozencës (Cosenza) që i përket Eparkisë bizantine të Lungro.

Piktori Cozzolino interesin e tij për artin e kishte shprehur që nga fëmijëria. Kjo e bëri atë tani për të eksperimentuar me dizajne, të bazuara në fe dhe të cilat tashmë janë modeluar elemente tipike të ikonografisë bizantine.

Paolo Cozzolino ka mbaruar shkollën e mesme në vendlindje, ndërsa studimet e larta i vazhdoi në Akademinë e Artit, dega e pikturës dhe u regjistrua në Institutin e Castrovillari. Ai diplomoi artin, pikturën  në pëlhurë. Ndëkaq, studimet pasuniversitare i ka mbaruar në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë.

Paolo ka marrë pjesë, në mënyrë të veçantë, pikturë manerist monumental neo. Ai nuk ka pushuar për të studiuar me thellësi të madhe pikturat e tij shumë të pëlqyera të piktorëve Mikelanxhelo, Leonardo da Vinçi, Donatelo, etj.

Kërkimi për bukurinë e qoi atë që të ndalet në studimin e anatomisë njerëzore dhe ndjekjen e elementeve të ndryshme materiale që karakterizojnë artin e pikturës.

Paolo për shkak të origjinës së tij (ai është me prejardhje arbëreshe), me pikturat e tij e thelloi edhe më shumë dashurinë e tij për ritin bizantin. Talenti i tij artistik gjendet në studimin e ikonave që
kultura Italo-Shqiptare kishte një hapësirë ​​të gjallë për të krijuar
tema interesante me titull “Te stilizimi i figurës njerëzore
në Icon Painting”, e cila temë gjatë punimeve merr në konsideratë dhe përcakton elementet e përbashkëta dhe ato dalluese të pikturës të
rilindjes dhe ato bizantine.

Pas përfundimit të studimeve në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë, Paolo Cozzolino arriti që në pikturat e tij të ngjallë kuriozitetin e tij artistik, si një burim mjaft i pashtershëm. Paolon e quan për të mësuar teknikat e krijimit të mozaiqeve, afreskeve dhe sidomos ikonave.

Gjithashtu ai e specializua në punën delikate të artir të menaxhimit të restaurimit, duke siguruar jetë të re dhe të shkëlqyer nëpër objekte të shumta kishtare.

Kohët e fundit vëmendja e tij është përqëndruar veçanërisht në një pikturë sfond mitologjik, tashmë të dashur për të, duke qenë gjithnjë piktura e tij e përshkuar me të kaluarën e tij, duke shprehur kujtesën arbëreshe, përkatësisht duke shprehur prejardhjen e tij me pikturimin në veçanti të kryeheroit kombëtar Gjergj Kastriotit Skënderbeut.
Paolo me pikturat e tij pikante dhe të dedikuara kulturës arbëreshe dhe italiane si një konformitet i artit pa dallime klasike, por me një përmbajtje modern të kohës.

Paolon e ka lartësuar vetëdija e tij e lartë për prejardhjen e tij, duke u motivuar arsyeshëm dhe me ndjenja shpirtërore në artin e tij. Ai në pikturat e tij tregon qartë motivimin dhe identitetin, tregon qartë sensibilizimin dhe shprehjen adekuate, duke kujtuar rrugëtimin nëpër kohë.

Ai me pikturat e tij modern ka përmbushur boshllëkun në ikonografi dhe në art, duke e përmbushur me sukses shërbimin dhe dashurinë për Arbërinë e tij, siç e quan piktori vendlindjen e tij dhe katundet arbëreshe. Paolo ka arritur që me realizimin e pikturave të tij ‘canvases themes’ përshkruajnë dhe karakterizojnë kulturën dhe historinë e tij.  

Paolo vazhdimisht është i ftuar për të marrë pjesë në shfaqje, në konferenca artistike dhe në ngjarje kulturore në pjesë të ndryshme të Italisë. Ai me pikturat e tij pikante arrin që të zgjoj kurreshtjen te vizitorët për pikturat e tij, duke e vlerësuar shumë lartë punën e tij. Paolo merr pjesë nëpër ngjarje kulturore për të treguar pjekurnë dhe shkallën e lartë që ka arritur në art.

Ai me veprat e tij të artit ka shtuar rritjen e interesimit për pikturat e tij tek vizitorët, por ka shtuar edhe rritjen e interesimit edhe te kritika, e cila është duke e çmuar lartë veprën e tij të artit, prandaj kritika ka vendosur në këtë artist si një piktor me të arritura dhe pozitivitet në art.                

/Bisedoi Ahmet Pllana/ 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)